Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

0 - 6 Yaş Grubu Çoçuklarda İshala İlişkin Beslenme Önerileri bebeklerde ishal yapan gıdalar - çoçuklarda beslenme - 0 - 6 aylık bebeklerin ishal olamamsı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  0 - 6 Yaş Grubu Çoçuklarda İshala İlişkin Beslenme Önerileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  0 - 6 Yaş Grubu Çoçuklarda İshala İlişkin Beslenme Önerileri
  bebeklerde ishal yapan gıdalar - çoçuklarda beslenme - 0 - 6 aylık bebeklerin ishal olamamsı için neler yapılmalıdır - süt veren annelerin beslenmesi - bebklerde ishal

  İshal özellikle gelişmekte olan ülkelerde en önemli morbidite ve mortolite nedenlerden biri olarak bilinmektedir.
  Akut ishal en sık 0-6 yaş grubunda rastlanan ve özellikle 0-2 yaş grubundaki çocukların ölümüne nende olan bir hastalıktır.
  İshalden ishale neden olabilen pek çok mikrobik etken vardır. Virüsler, bakteriler, porozitlerdir. Ayrıca cincinnoti çocuk hastanesinde yapılan araştırmada ishale neden olan en önemli etkinin E.coli olduğu tespir edilmiştir.
  Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde mikroplu besin ile karşılaşma riski yoktur ve ishal seyrektir. Anne sütü bebeğin enfeksiyonlara karşı direncini artıran, bağırsak muhafızını koruyan faktörleri içerir. Süt formül, inek sütü ve diğer mamalarla beslenen bebeklerde ishal sıklığı artar.
  Hastalık yükü ve montalite küçük çocuklarda en yüksek düzeyde olmakla birlikte, erişkinlerde ve özellikle yaşlılarda risk altına alır. İshalin bebeklerde büyük bir sorun olmamasının nedeni şunlardır : Gastrointestinal sistem yüzeyi fazladır. Absorbisiyon henüz yeterli değildir. Enerji metabolizması yüksektir. Extroselller sıvı volümü fazladır, sıvı kayıplar, fazladır. Ve pstolojik sıvı kayıplarında hidrotasyon erişkine göre daha çok hızlı gelişir.
  Aşağıdaki faktörler çocuklar arasında diyorenin insidansını etkileyebilir ?
  1- Çocuğun sağlı durumu : hasta ve yetersiz beslenen çocuklarda, düşük kilolu çocuklarda diyare gelişme olasılığı daha fazladır.
  2- Yaş ve cinsiyet : diyare büyük çocuklara göre bebeklerde daha sık görülür, kız çocuklarda erkek çocuklara göre daha yaygındır.
  3- Çevresel etmenler besin hazırlama ve saklama koşullarının iyi olmaması, sosyo-ekonomik düzeyin düşük olması, bununla birlikte annelerin bilgi eksikliği diyare insidansına eşlik eder. Kötü çevre koşullarında yaşamak, yemeklerin hazırlanmalarında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, çocuğa başka kişilerin hijya bilgisinden yoksuz olması, yoksulluk ishallerinin durumunu kolaylaştıran risk faktörleridir.


  Bebek ve Çocuk Sağlığı > 0-1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi
  Yaşamın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde çocukların yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de en önemlisidir...
  Yaşamın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde çocukların yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de en önemlisidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür.

  0 6 aylık bebeklerin, sadece anne sütü ile beslenmesine doğal beslenme denir. Doğal beslenme ilk 4 6 aylık bebekler için en iyi beslenme şeklidir. 6 aydan büyük bebeklerde (bazen 4. aydan sonra) anne sütü tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle diyete daha katı besinleri eklemek gerekir. Bu aylarda ek besinlere başlanmasının bir diğer nedeni bebeği diğer besinlerin tadına alıştırmaktır. Bebeğin kilo alma durumuna göre ek besinlere 4 6. aylar arasında başlanması sağlanmalıdır. Başlangıçta anne sütünü tamamlayıcı olarak verilen bu besinler, 9 12. aylarda esas besin olarak bebeğin beslenmesinde yer alır.

  Ek besinler; teker teker, az miktarlarda (1 2 çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı artırılmalı, yeni bir ek besin 1 2 gün ara ile eklenmeli, kaşık ve bardak ile verilmelidir. İlk başlanacak ek besinler elma veya şeftali suyu ve püresi ile yoğurttur. Bunları izleyerek diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze ezmeleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir. İçine un ve yağ da eklenerek zenginleştirilir.

  Normal süt veren annenin sütü 4 ile 6 ay kadar bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini karşılayacak durumda olduğuna göre, bu dönemde anne sütü alamayan bebeğe, eğer olanak varsa en azından 4 6 aya kadar anne sütüne en yakın olan ticari formüla sütleri de verilebilir.

  Normal süt veren bir anneden bebek ortalama günde 700 800 ml. Kadar süt emmektedir. Bu miktardaki süt bebeğin ilk 4 6 ayına kadar büyüme ve gelişmesini sağlayabilir, ancak bu aylardan sonra gerek annenin süt salgısının gittikçe azalması, gerekse bebeğin ağırlık kazanarak büyümesi, bebeğe, anne sütü yanı sıra tamamlayıcı besinlerin verilmesini gerektirmektedir. Normal anne sütü ile beslenen bebeğe verilecek ek besinler şunlardır:
  Yoğurt : Anne sütünden sonra ilk başlanan ek besinlerden biridir. İlk kez 1 kaşık verilerek miktarı zamanla artırılır.

  Meyve suları ve ezmeleri : Anne sütü yeterli olduğunda 4 6. ayda verilir. C vitamini için en uygun yiyecekler turunçgiller ve domatestir. Bunların bulunmadığı yerlerde elma, şeftali suları da verilebilir. Meyve önce iyice yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Günde 1 çay kaşığı ile başlamak suretiyle miktar gittikçe artırılır. Meyveler sıkılır sıkılmaz bekletilmeden bebeğe verilmelidir. Yalnız anne sütü ile beslenenlere 6. aydan itibaren verilmeye başlanır. Meyve ezmeleri 4. aydan itibaren verilir. Anne sütüyle beslenen bebeğe meyve suyu, meyve ezmesi, anne sütü ile aynı zamanda verilmez. Meyve suyu, ezme ve püresi anne sütü verildikten 2 saat sonra verilir.

  Tahıllar : Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, ekmek içi, yoğurtla çorba yapılarak verilir. Tarhana çorbası da bebek için uygun ek besindir. Tahıllar 4. ayda verilir.

  Çorbalar : Yoğurda alışmış bebeğe 1 yemek kaşığı ile başlamak suretiyle tarhana, yayla, sebze çorbaları gibi besleyici değeri yüksek olanlardan verilmeye başlanır.

  Yumurta : Yoğurt, meyve, tahıllı besinler ve sebze çorbasına alıştırılmış bebeğe, suda katı pişmiş yumurta sarısından 1 çay kaşığı verilir ve miktarı zamanla artırılır. Yumurta, sebze çorbasına karıştırılarak verilebileceği gibi, ekmek içi ve sütle ezilerek de verilebilir. Yumurta beyazı 7 8. aylarda verilir.

  Et ve kurubaklagiller : Yoğurt, sebze, tahıllı besinlere alışmış bebeğin, sebze çorbasının içine biraz kıyma konularak ete alıştırılır. Zamanla tavuk ve balık etleri de sebzelerle birlikte ezilerek verilebilir. Yine kıyma yerine, sebze çorbasına kırmızı sarı mercimek, pişmiş nohut konularak çocuk bu besinlere alıştırılır. Et, kıyma yada püre olarak 5. aydan itibaren çorbalara eklenerek verilir. Tavuk ve kılçıksız balık eti çocuklar için tercih edilir. Karaciğer püre olarak 7 8. aylarda verilmelidir. Öte yandan bebekler için beyin önerilmemektedir.

  Görüldüğü gibi, 4 6 aylık dönem, ek besinlere alıştırma dönemidir. Her bir besin tek tek, az sulu kıvamda verilir. Şeker, şekerli çay ve lokum çocuğa yarardan çok zarar verir.

  6. aydan sonra yukarıdaki yiyeceklerin miktarları biraz daha artırılarak çocuğa verilir. 7. aydan sonra çocuk, ailenin yediği baharatlı ve çok yağlı olmayan yemekten alabilir. Sadece yemeğin suyu değil, kendisi ezilerek verilmelidir. Ayrıca yemeklere ilave olarak çocuğun günde 2 su bardağı kadar yoğurt veya süt ile 1 yumurta yemesi sağlanmalıdır.

  * Bu arada peynir 8. aydan önce önerilmez. Veriliyorsa da kesinlikle pastörize olduğundan emin olunmalıdır.

  Tamamlayıcı Besinlere Alıştırma

  Tamamlayıcı besinlerin çocuğun sindirim sistemine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. İshal, kusma veya allerjik belirtilere neden olan besinleri belirleyebilmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

  1. Bir günde birden fazla yeni besin verilmemelidir.
  2. Her yeni denenecek besinin miktarı önceden birkaç tatlı kaşığı olmalıdır. Herhangi bir sorun olmadığında besinin miktarı sonraki günlerde artırılmalıdır.
  3. Yeni verilen besin, çocuk aç iken verilmelidir.
  4. Lezzeti beğenilmeyen, kusma yada ishal gibi durumlara neden olan besinler birkaç gün beklenip tekrar denenmelidir.
  5. Yemek suyu ve et suyu tek başına tamamlayıcı besin değildir. Bu nedenle gerek yemek suyuna gerekse et suyuna ekmek doğrayıp vermek yerine, suyu içinde ezilmeli; et suyu da çeşitli çorbaların yapımında kullanılmalıdır.
  6. Çay, kolalı içecekler, hazır çorbalar bu yaş grubu çocuklara verilmemelidir.

  Çocuklara, su kaynatılmadan verilmemelidir !

  Özellikle kış günlerinde ve güneş ışınlarından yararlanamayan çocuklarda
  1. aydan 1 yaşına kadar günde 400 IU vitamin D verilmelidir !


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hazımsızlığa Çözüm, Hazımsızlık İçin beslenme Önerileri, Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkile
 3. Okul Öncesi Çocuklarda Görülen Bazı Davranış Sorunları ve Bunlarla Başa Çıkma Önerileri
 4. Çocuklarda Beslenme Hataları
 5. Sekreterlik Grubu Öğretmeninin özellikleri, Sekreterlik Grubu Öğretmeni hakkında bilgi
 6. Okul Çağındaki Çocuklarda Doğru Beslenme
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş