Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları çocuk larda enürezis - bebeklerde idrar yollarında bakteri oluşumu -bBebekte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri - idrarda ptotein - idrarda bakteri görülmesi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

  çocuklarda enürezis - bebeklerde idrar yollarında bakteri oluşumu -bBebekte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri - idrarda ptotein - idrarda bakteri görülmesi

  Genellikle kız çocuklarında ateş ya da yenidoğanlanı bazılarında hipotermi vücut ısısının düşmesi, beslenme bozukluğu sarılık, sepsis tablosuyla belirgin olabilir. Belirti vermeyen bakteriûriden (idrarla bakteri çıkması), pyelonefrite kadar değişe: biçimleri olabilir. Bebeklerde huzursuzluk, ateş, beslenme bozul luğu, kokulu idrar İle görülebilir. Okul öncesi dönemdeki çocuklarc karın ağrısı, kusma, kokulu idrar, ateş, gece yatağa kaçırma, sık idrara çıkma, İdrar yaparken ağn sözkonusudur. Okul çağında] çocuklarda ise ağrılı işeme, yatağa kaçırma, idrar sıklığının artma! ateş, bel ağrısı gibi yakınmalar olabilir. Bebeklerde kız/erkek ora eşitken, daha büyük yaşlarda kızlarda erkeklerden on kat daha faz görülür.

  Tanı taze alınmış idrar örneğinde mililitrede 100.000′den faî bakterinin üremesi ile konur. En sık rastlanılan etkenler E.Kc Klepsiyella, proteus gibi bağırsak sistemine ait bakterilerdir. Ço hastalarda direkt idrar muayenesinde her alanda 5′ten fazla löko görülür.

  Tedavi İdrarda üreyen bakterinin duyarlı olduğu antibiyotik rin 10-14 gün süre İle verilmesi Üe olur. Tedavi kesildikten 3-4 g sonra yeniden idrar kültürü alınarak iyileşmenin tam ol olmadığına bakılır gerekirse tedavi yinelenir.


  Nefrotik sendrom

  Yaygın ödem, serum proteinlerinde ileri derecede azalma. İdrarla yoğun protein kaybı.serum kolesterol ve lipidlerinde artma ile giden bir böbrek hastalığıdır. Nedeni bilinmemektedir. En sık 2-7 yaşlarda başlar. Erkeklerde daha sıktır.Göz kapaklarında başlayan ödem, bir kaç günde artar. Alt ve üst ekstremiteleri, yüz ve gövdeyi içine alır. Karında asit olabilir. İdrar miktarı azalır.Hastalığın hafif tipleri kortikosteroid ile tedavi edilebilir. Tedavi idrarla protein kaybedilmesi düzelene dek aylarca sürebilir. Tedaviye yanıt veren hastalarda çoğu kez 1-2 kez yineleme görülebilir. Hafif tipte olmayan hastalar daha uzun ve karmaşık tedaviler gerektirirler. Bir kısım hasta böbrek yetmezliği geliştirebilir.


  Enürezis

  Çocuğun mesane kontrolünü yapması beklenilen bir yaşta idrar kaçırmasına verilen addır. Mesane kontrolü genellikle 1-5 yaşlar arasında sağlanır. 5 yaştan sonra gece ya da gündüz idrar kaçırmalar enürezis adını alır. Enürezis sıklıkla geceleri yatak islat-mak biçiminde görülür. Gündüzleri idrar kaçırma ise seyrektir ve kız çocuklarında idrar yolu infeksiyonu ile birlikte olabilir.


  Enürezis Sebepleri

  Genetik eğilim, psikolojik baskılar, boşaltım sisteminin organik bozukluklan, İnfeksiyonlar, enûrezise yol açarlar. Daha önceleri idrar kaçırma sorunu olmayan bir çocukta, yeni bir kardeş doğması, ailede geçimsizlik vb sonucu enürezis başlamışsa psikolojik bir nedene bağlı olma olasılığı yüksektir. Doğumdan İtibaren hiç idrar tutmamış çocuklarda organik bir neden düşünülür başarıyla tedavi edilir. Gece çok sulu gıdalar almamalı, yatmadan önce , gece uyanıp bir kez daha tuvalete gitmelidir. İlaçlar ve mesane kapasitesini arttırıcı egzersizlerden de yarar görebilir. Çoğu ergenlik çağının sonlarında iyileşmiş olur .


  alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İdrar Yolu Enfeksiyonları
 3. Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonları, Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi
 4. Çocuklarda Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları
 5. idrar yolu enfeksiyonları
 6. Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş