Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Et ve süt tüketmeyen çocuk lar kısa boylu kalıyor Çocukluk döneminde yeterli miktarda et ve süt ürünleri tüketmeyen çocuk ların boyu kısa kalıyor. Çocukluk döneminde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Et ve süt tüketmeyen çocuklar kısa boylu kalıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Et ve süt tüketmeyen çocuklar kısa boylu kalıyor  Çocukluk döneminde yeterli miktarda et ve süt ürünleri tüketmeyen çocukların boyu kısa kalıyor.

  Çocukluk döneminde yeterli miktarda et ve süt ürünleri tüketmeyen çocukların boyu kısa kalıyor. Büyüme çağındaki çocukların günde iki su bardağı süt ile 3 köfte kadar et tüketmesi tavsiye ediliyor. Protein bakımından zengin olan et ve süt ürünleri çocuklarda yeni doku ve kemik gelişiminde etkili oluyor. Amerikan Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nihal Memioğlu, büyümenin anne karnında başlayıp ergenliğin sonuna kadar devam eden bir süreç olduğunu söylüyor. Dr. Memioğlu, büyüme kapasitesinin genetik olarak belirlendiğini ancak başta beslenme olmak üzere pek çok faktörün büyümeyi etkilediğini belirtiyor. Çocuğun normal bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için yeterli miktarda alınmasına önem gösterilmesi gereken besin grupları bulunuyor. Öncelikle kaliteli protein olarak kabul edilen et ve yumurta tüketiminin denetlenmesi gerekiyor. Çocuklar, gelişme çağında yeni doku yapımı ve hasarlı doku tamiri için günde en az bir yumurta ya da 3 köfte kadar ete ihtiyaç duyuyor. Kemik büyümesi ve sağlığı yönünden de günde 2 su bardağı süt ya da süt ürünü çocuğun ihtiyacını karşılıyor. Ergenlik döneminde ayrıca kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyulabiliyor. Normal bir büyüme ve çocuk gelişiminde D vitamini, demir ve çinkonun da yeterli alınması gerekiyor. Güneşten yeterince yararlanamayan çocuklarda D vitamini eksikliğine rastlanıyor.

  Düzenli uyku, beslenme kadar önemli
  Uyku, metabolizmanın dengelendiği, doku yenilendiği ve hormonların yoğun bir şekilde salgılandığı bir zaman dilimi. Yetersiz gece uykusu, büyümeyi olumsuz etkiliyor. Fiziksel aktiviteler ise kemik ve kas gelişimi yönünden önem taşıyor. Fiziksel aktiviteler kalp-damar sağlığını da olumlu etkiliyor.

  ZAMAN

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kısa Boylu Kadife Pantolonlu Bilmecesinin Cevabı
 3. Kısa Boylu Erkekler Nasıl Giyinmeli
 4. Kısa boylu kadınlar pantolon seçiminde nelere dikkat etmeli
 5. Afacan çocuklar, mimiklerle delikanlı çocuklar, hareketli çocuk gifleri, Gülen ağlayan, te
 6. Bilgisayarım Açılışta Kalıyor!
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş