Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

okul öncesi eğitimin özellikleri , okulöncesi dönem okul öncesi eğitimi , Okul öncesi Eğitimde Temel Kavramlar nelerdir Bireyin doğumuyla zorunlu eğitim yaşı arasındaki bebeklik ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Okul öncesi Eğitimde Temel Kavramlar

  Sponsorlu Bağlantılar


  okul öncesi eğitimin özellikleri ,
  okulöncesi dönem okul öncesi eğitimi,
  Okul öncesi Eğitimde Temel Kavramlar nelerdir  Bireyin doğumuyla zorunlu eğitim yaşı arasındaki bebeklik ve ilk çocukluk dönemini kapsayan okulöncesi dönemde bireyin fiziki gelişimi ile bilişsel ve sosyal gelişiminin temelleri atılır ve yönü belirlenir. Fiziki gelişim, bireyin bedensel ve devinimsel gelişmesini; bilişsel ve psikososyal gelişim de bireyin zihinsel, dilsel, duygusal ve sosyal gelişmesini kapsar.

  Birey yönünden yaşamsal önemi olan gelişim, büyüme, olgunlaşma ve öğrenmenin etkileşiminin ürünüdür ve bireyin kalıtımsal özellikleriyle içinde bulunduğu fiziki ve sosyal çevrenin özelliklerinden etkilenir. Bu nedenle, okulöncesi dönemde çocuğa, aile ortamında, arkadaş, akran ve kardeş grubu içerisinde, diğer yetişkinler çevresinde, okulda ve diğer toplumsal kurumlar tarafından sunulacak öğrenme yaşantılarının niteliği, çocuğun gelişimini etkiler.

  Çocuğun gelişiminin bir bütün olarak olumlu yönde etkilenmesi için, bu yaşantıların gerekli, yeterli, düzenli, dengeli ve tutarlı, zamanlama yönünden gelişimin kritik dönemlerine ve çocuğun hazırbulunuşluk düzeyine uygun olmaları gerekir. Ayrıca öğrenme yaşantılarının öğrenciyi merkeze alarak onun ilgi, istek ve gereksinmelerine uygun olarak düzenlenmesi, başta oyun olmak üzere çocukların gelişim özelliklerine uygun etkinliklerle çocuğun öğrenme yaşantılarına doğrudan katılımının sağlanması, fiziki ve sosyal çevrenin desteğinin çocuğun gelişim özelliklerine, gereksinimlerine dönük olmasına özen gösterilmesi gerekir.

  Okulöncesi dönemde çocuğun fiziksel, bilişsel ve psikososyal yönden sağlıklı gelişiminin gerçekleştirilmesinde aileden sonra en önemli görev okulöncesi eğitim kurumlarına düşmektedir. Örgün okulöncesi eğitimin evrensel ve ulusal boyuttaki toplumsal, eğitsel ve gelişimsel amaçlarının tüm çocuklarda en üst düzeyde gerçekleşmesi için, okulöncesi eğitim kurumlarındaki etkinliklerde öğretmenlerin; çocukta özgüven, özdenetim, saygı, sevgi, sorumluluk, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularını ve demokrasi anlayışını geliştirmelidir.

  Çocuk merkezli öğrenmeye ve oyunla öğrenmeye önem verilerek; kişilik gelişimi desteklenmeli; dilin doğru ve güzel kullanımına özen gösterilmelidir. Çocuğun ilgi ve gereksinimleri ile okulun, ailenin ve çevrenin özelliklerini dikkate alınmalı; çocuğun ve ailenin eğitime etkin katılımını sağlanmalıdır. Sonuç olarak öğretmenler, çocuğun yaşıtları ya da yetişkinlerle olan ilişki ve iletişiminde yönlendirici ve güven verici olmalı vb. temel eğitsel ilkelere uymalıdırlar.

  netten alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Okul Öncesi Kavramlar
 3. Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Aktivitelerin Önemi
 4. Okul öncesi eğitimde okul öğretmen ve aile işbirliği nasıl olmalıdır
 5. Okul Öncesi Eğitimde Kurallar
 6. Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Aktivitelerin Önemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş