Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı Eğer çocuk istiyorsa kurban kesimini uzaktan izletilmesinin uygun olacağını bildirdi. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümünden Dr. Humen Can

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı


  Eğer çocuk istiyorsa kurban kesimini uzaktan izletilmesinin uygun olacağını bildirdi.

  Memorial Antalya Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümünden Dr. Humen Can Elmi Kurban Bayramının çocuklara sosyal boyutu ile anlatılması önerisinde bulundu. Elmi kurban kesimini çocuklarına izletmek isteyen ailelerin bu konuda çocuklarını görecekleri görüntüler hakkında önceden hazırlamaları gerektiğini ve eğer çocuk istiyorsa kurban kesimini uzaktan izletilmesinin uygun olacağını bildirdi.

  Elmi yaptığı yazılı açıklamada kültürel gelenekleri çocuklara anlatırken ailelerin ön hazırlık yapmaları gerekebildiğine işaret etti. Günümüzde eskiye oranla çocukların kesici aletleri görmelerinin ve kurban kesimini izlemelerinin çok daha azaldığını ve farklı anlamlar kazandığını kaydeden Elmi kültürel gelenekler uygulanırken çocuğun psikolojisini de göz önüne alarak hareket etmenin uygun olacağını söyledi.

  Eti kasapta bile görmeyen soslanmış işlenmiş ürünleri marketlerde gören insanlar için doğal bir yaşantı da olsa kesmenin öldürmenin kan akıtmanın parçalamanın pişirip-yemenin son derece uzak olduğunu vurgulayan Dr. Elmi şunları söyledi:

  ''Kurban kesim törenini çocuklarına izletmek isteyen ailelerin bu konuda çocuklarını görecekleri görüntüler hakkında önceden hazırlamaları gerekir.

  Eğer çocuk istiyorsa uzaktan izleyebilir. Bu bazen bir güç-dayanıklılık gösterisi olarak kendini ispat için yapılabilir. Babasından görsün gerçekleri bilsin ileride o da yapacak diye çocuğu zorlamak tüm hayatı etkileyen üzücü anılara sebep olabilir. Kanlı görüntülere ve kesici aletlerin kullanımlarına alışkın olmayan bir çocuğa kesim anında hayvanı yakından izletmek; kanı çıkan hırıltıyı kokuyu ölürken ayaktaki seğirmeyi göstermek-yaşatmak kurbanlıktan yerken veya yedikten sonra (Bak senin beslediğin kuzuyu yedik) gibi ifadeler kullanmak kurbanın kanını alnına sürmek çocukta psikolojik sorunlar yaratabilir.

  Normal et yemesine rağmen kurban eti yiyemeyen çiğ et kokusundan rahatsız olan ete dokunamayıp kesemeyen hatta hiç et yiyemeyen veya sadece yemeklere kıyma formunda katılırsa yiyen insanlar hiç az değildir. İstemeden de olsa bu yaşantılara şahitlik edenlerde et yememe yemek yememe aileye yapışma çeşitli korkular nefes alamama ağlamalar uykuda sıçrama-sayıklamalar olabilir. Sıcak yumuşak davranıp soru sormasına müsaade etmek güven vermek yararlı olacaktır.''

  ''ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİĞİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR''
  Kurban kesiminin kanlı bir süreç olduğu için çocukların alışık olduğu görüntüler olmadığını kaydeden Elmi bu nedenle Kurban Bayramı boyunca çocukların oldukça hassas olan psikolojilerinin bozulmaması için anne babaların bilinçli olması gerektiğine işaret etti.

  Asıl üzerinde durulması gereken konunun Kurban Bayramının sosyal boyutu olduğunu ifade eden Elmi çocuklara fakir insanların bu bayramda et yeme olanağına kavuştuğunun anlatılabileceğini belirtti. Dr. Elmi yine paylaşmanın büyükleri saymanın tanımasalar bile insanlarla bayramlaşıp-selamlaşmanın çocukları sevindirmenin çocuklara asıl öğretilecek konular olduğunu kaydetti.

  0–6 yaş döneminin çocuğun manevi ve dinsel ögeleri pek de anlayamadığı bir dönem olduğunu anlatan Elmi şunların altını çizdi:
  ''Çocuklar kurbanın sevap kazanmak için yapıldığını anlayamazlar. Anlar gibi görünebilir ancak bilinçaltında sürekli olarak karşılaştığı bu travmayı açıklamaya çalışabilirler. Kurban Bayramında alışkın olmayan çocuğunuzun psikolojisini korumak için bunlara dikkat edin.

  Kurban kesme geleneğinin nereden geldiği çocuğa bir öykü ile abartmadan ve kafasını karıştırmadan anlatılmalıdır. Kestiğiniz kurbanın kanlı kısımlarının bahçenizde ve kurban kesiminin yapıldığı alanlarda çocuklarınız tarafından görülmesini engelleyin.

  Hayvanın ölüm anını gören çocuk bundan psikolojik olarak etkilenecektir. Çocuklara yaşlarına uygun olarak ölüm konusunda bilgi verilmelidir. Bu bilgiyi verirken çocuğa yalan söylememeli korkutmamalı ve dalga geçilmemelidir.

  Çocukların kurbanlıkla uzun süreli ve sevecen bir yakınlık kurmalarına izin verilmemelidir.

  Çocuk eğer kurban kesme günü veya ertesi günlerde et yemek istemezse zorlamayın. Kısa süreli ağlama iştahsızlık ve uyku problemleri yaşayabilirler. Böyle durumlarda bir uzmana başvurmak faydalı olacaktır.''


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuklara Sütü Böyle Sevdirin Çocuklara Sütü Nasıl İçirebiliriz - Çocuk Gelişiminde Sütün
 3. Çocuklara deprem nasıl anlatılmalı Çocuklar depremle tanışmalı
 4. Çocuğa cinsel konular nasıl anlatılmalı
 5. kurban kesildikten sonra kılınacak namaz-Kurban namazı nasıl kılınır?
 6. Kurban Nedir? Kurbanın Hükmü Nedir? Niçin Kurban Kesilir? Kimler Kurban Kesmelidir? Hangi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş