Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yanan bir binadaysanız ne yapmalısınız? Bulunduğunuz binada veya dairenizde çeşitli nedenlerle yangın çıkabilir. Bu nedenle yangın tahliye talimatlarına önceden göz atmış olmak acil durumda izlemeniz

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yanan bir binada ne yapılmalı, ne yapmak gerekir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yanan bir binadaysanız ne yapmalısınız?


  Bulunduğunuz binada veya dairenizde çeşitli nedenlerle yangın çıkabilir. Bu nedenle yangın tahliye talimatlarına önceden göz atmış olmak acil durumda izlemeniz gereken yol konusunda size bilgi verecektir.

  Yangını fark ettiğiniz anda ilk yapmanız gereken sakinliğinizi korumak. Panik yapmak, özellikle kalabalık binalarda yangından kurtulmak konusunda herkesin aleyhine olacaktır.

  Eğer yangın tahliye komutları varsa, bu komutlara uyarak binayı terk etmeye çalışın. Yanınıza alacağınız eşyalar panik anında ve çıkış yollarında size engel olabileceğinden tamamını bırakın.

  Asansörleri kesinlikle kullanmayın. Elektrik kesintisi durumunda asansöre sıkışıp kalabileceğiniz gibi, alevler asansöre ulaşırsa da kaçmak için yapabileceğiniz fazla bir şey kalmayacaktır. Ayrıca asansör boşlukları yangın durumunda baca gibi davranacak ve dumanı yukarı verecektir, bu da asansör içindeki kişilerin soluk almasını imkansız hale getirir.

  Sürünerek ilerleyin

  Eğer dumanlar size ulaştıysa sürünerek ilerlemeye başlayın. Dumanın sıcaklığı oda sıcaklığından fazla olduğundan yukarı doğru hareket edecektir. Bu size az da olsa vakit kazandırır. Ağız ve burnunuzu mendil veya başka bir kumaş parçasıyla örtmek dumanın süzülmesini sağlayabilir. Mümkünse bu kumaşı ıslatarak ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde tutun.

  Yangında ilerlerken halen soğuk olan kapıları tercih edin, sıcak kapı ve kapı kolları yangının o odaya ulaştığını gösterir. Ayrıca binanın çıkış yönündeyseniz ardınızdaki kapıları mutlaka kapatın, bu sayede yangın oksijensiz kalabilir. Eğer kaçış yolunuz kapalıysa yangının ulaşmadığı bir odaya girin ve pencereyi açarak yardım isteyin. Elektrik kaçağı ile daha büyük bir patlamaya neden olmamak için bulunduğunuz odanın ışığını kesinlikle açmayın.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mevlid Kandilinde Ne Yapmak Gerekir
 3. Miraç kandilinde ne yapmak gerekir
 4. Diş kırılmalarında ne yapmak gerekir?
 5. Köpek Kovaladığında Ne Yapmak Gerekir
 6. Yanan Meşale Gifleri, Yanan Mumlar, Muhteşem Yanan Mum Gifleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş