Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Uzay da Yaşanan İlkler Uzay da Yaşanan İlkler Nelerdir - İlk İnsan Uzay a Ne Zaman Çıktı - Uzay a İlk Yolculuk - Uzay a

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uzayda Yaşanan İlkler Nelerdir - İlk İnsan Uzaya Ne Zaman Çıktı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayda Yaşanan İlkler
  Uzayda Yaşanan İlkler Nelerdir - İlk İnsan Uzaya Ne Zaman Çıktı - Uzaya İlk Yolculuk - Uzaya Giden İlk İnsan Kimdir - Aya İlk ayak Basan İnsan Kimdir  İnsan Hayatı boyu hep bir şeyleri merak etmiştir ve içinde bir keşfetme isteği olmuştur. İnsanoğlunun en çok merak ettiği konuların başında ise uzayda hayat varmıdır ve Uzay Nasıl Bir yerdir sorusu olmuştur. Sürekli olarak içinde uçmak ve uzayı keşfetmek isteği olmuştur. Bugün sizlere İnsanoğlunun Uzay Serüveninde Yaşadığı ilkleri anlatacağım.
  UZAYDA İLKLER
  Uzaya Giden İlk Canlı:Laika adli köpek Sputnik 2 tarafindan 1957 senesinde uzaya firlatildi. Firlatimi basariyla atlatti hatta bir sürede yasamina devam etti ancak bir hafta sonunda havasizliktan öldü. Bir sene sonra uzay araci yer atmosferine geri girdi ancak isi korumasi olmadigindan Laika’nin bedeniyle birlikte yandi.

  Uzaya Giden İlk İnsan:USSR’dan Yuri Gagarin adli kozmonot Nisan 12 1961 tarihinde Vostok 1 adli uçakla 1 saat 45 dakika süren uçusla Dünya’yi bir kez turladi. Uzay’dan Dünya’nin görünüsü için “Çok güzel bir halesi var, gökkusagi gibi” demistir.

  Uzaya Giden İlk Amerikalı:Alan Sheppard uzaya giden ilk Amerikali olmak üzere 5 Mayis 1961 de Mercury 3 ile uzaya gönderildi. Uzay araci yörüngeye oturamadi ancak 187 kilometre yükseldi ve Atlantik Okyanusu’na inene kadar 488 kilometre yol aldi.

  Dünya Yörüngesini Tamamlayan İlk Amerikalı:Friendship 7 adli kapsül 20 Subat 1962′de John Glenn adli astronot 5 saat içinde Dünya’yinin yörüngesini 3 kez tamamladi.

  Uzaya Giden İlk Kadın:Valentina Tereshkova, 6 Haziran 1963′te Vostok 6 ile uzaya çikti.

  Uzaya Giden İlk Amerikalı Kadın:Sally Rider, 18 Haziran 1983′te Challenger ile uzaya çikti.


  Uzaya Çıkan En Genç İnsan:Uzaya çikan ilk Amerikali kadin olmak disinda ayrica Sally Rider uzaya çikan en genç insandi.

  Uzaya İki Defa Çıkabilen İlk İnsan:1961′in Temmuz ayinda Mercury uçuşuyla uzaya çıkan Virgil “Gus” Grissom,daha sonra ilk insanlı Gemini uçuşu olan Gemini 3 ile 1965 Mart ayında tekrar uzaydaydı.

  İlk Uzay Yürüyüşü:18 Mart 1965′te uzay boslugundayken uzay aracindan disari çikan ilk insan, Sovyetlerden Alexei Leonov’du. 12 dakika disarida duran Alexei Leonov, Voskhod 2 adli uzay aracindan 5.5 metre uzaklasti.

  Ay’a Ayak Basan İlk İnsan:“Insan için küçük bir adim ancak insanoglu için büyük bir siçrayis” diyen Neil Armstrong 20 Temmuz 1969′da Ay’a ayak basti.

  Ay’a Ayak Basan İkinci İnsan:20 Temmuz 1969′da Apollo 11′in mürettebatlarindan biri olan Buzz Aldrin Ay’a ayak basan ikinci insan oldu

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tc Kimlik No Ne Zaman Çıktı
 3. Cumhuriyet Tarıhındeki İlkler Nelerdir ? Cumhuriyet Tarihindeki İlkler
 4. anneler günü ne zaman çıktı
 5. Körfez Savaşı ne zaman çıktı
 6. Kur'an'da Uzaya Seyahati Anlatılan İnsan - İskender Türe
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş