Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Gökyüzünün rengi niçin gece ve gündüz değişir? Gökyüzüne rengini veren temel faktör güneş ışınlarıdır. Dünyanın güneş ışınlarını alma açısı gece ve gündüz değiştiği için gökyüzünün

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gökyüzünün rengi niçin gece ve gündüz değişir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökyüzünün rengi niçin gece ve gündüz değişir?

  Gökyüzüne rengini veren temel faktör güneş ışınlarıdır. Dünyanın güneş ışınlarını alma açısı gece ve gündüz değiştiği için gökyüzünün rengi de değişir.

  Gökyüzü nün mavi görünmesinin (dikkat! olmasının değil görünmesinin! çünkü normalde atmosferimiz daha doğrusu hava renksiz bir gazdır!) tek sebebi kırılma hadisesidir.

  Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

  Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

  Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gece Ve Gündüz ile ilgili Bilmeceler
 3. Gece gündüz nasıl oluşur, Gece Gündüz Oluşumu
 4. Kütahya gece gündüz manzaralar
 5. Gece ve Gündüz Oluşumu. Gece ve Gündüz dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle oluşmakt
 6. Gece ve Gündüz Nasıl Oluşur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. zehranur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Arkadaşlar çok teşekkürler...İşte aradığım cevap buydu 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş