Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

hentbol nedir özellikleri nelerdir bilgiye ihtiyacım var Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hentbol Nedir Nasıl Oynanır Hentbol Nedir Vikipedi Hentbol Nedir Saha Ölçüleri Hentbol Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 54      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hentbol Nedir Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  hentbol nedir özellikleri nelerdir bilgiye ihtiyacım var

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hentbol Nedir Nasıl Oynanır
 3. Hentbol Nedir Vikipedi
 4. Hentbol Nedir Saha Ölçüleri
 5. Hentbol Nedir Kısaca
 6. Hentbol Kuralları Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Hentbol Nedir Özellikleri Nelerdir

  Hentbol bir takımın 7’şer saha içi oyuncusu ve 5 (saha dışı) yedekten oluşan kadro ile iki takım halinde oynanan bir spor dalıdır. Hızlı, fiziksel kuvvete dayanan ve atışların neredeyse 100km/saate ulaştığı bir spordur.

  Oyununun süresi 30’ar dakikalık iki devreyi kapsar. Her yaş ve cinsiyete hitap edebilen nadir sporlardan olan hentbol kuvvet, dayanıklılık, hız ve esneklik kazanılmasına katkısı büyüktür. Ayrıca takım halinde ve bireysel hareket etme, hızlı düşünme ve karar verme ile cesaret, azim ve kararlılık gibi özelliklerin kazanılmasında da katkısı büyüktür.

  OYUN SAHASI VE GEREÇLERİNE AİT ÖLÇÜLER

  1.OYUN SAHASI :Uluslararası hentbol saha ölçüleri, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metredir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini oluşturur. Kısa kenarlar ise kale çizgilerini oluşturur. Hentbol sahası, kale çizgisine paralel bir orta çizgiyle ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur.

  2.KALE: Kalenin, üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiş olması gerekir. Kale 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. (içten, içe). Yan ve üst direk 8 cm. x 8 cm. boyutlarında ve aynı maddeden yapılmalıdır (örneğin ağaç, hafif metal ya da sentetik maddeden). Kale üstünde şeritler vardır. Üst direkle yan direğin birleştiği yerdeki şeritler, aynı renkte bitişik olup her ikisi de 28 cm. uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm. uzunluğundadır. Kaleler, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde ağ ile donatılacaktır.

  Kale Sahası Çizgisi :Kale sahası, kenar çizgilerine eşit uzaklıkta olup, kale çizgisine paralel 6 m. uzunlukta olan 3 m. uzunluğundaki bir çizgi ile belirlenir. (Bu ölçülere tüm çizgilerin kalınlıkları da dahildir.) Bu çizginin uçları kale çizgisine, yan direklerin yakın iç kenarlarından ölçüldüğünde 6 m. yarı çapındaki iki çeyrek daire ile birleşir. Bu çizgiye Kale Sahası Çizgisi adı verilir. Bu çizginin dış kenarları ise kale sahasını belirler.

  Serbest Atış Çizgisi ( 9 m. çizgisi ): Kale çizgisinin 3 m. uzağında ve kale sahası çizgisine paralel olan kesik bir çizgidir. Kesik çizgilerle aralarındaki boşluklar 15 cm.dir.

  7 Metre Çizgisi : 1 m. uzunluğunda olup her iki ucu kenar çizgilerine eşit uzaklıktadır. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 7 m.dir ve kale çizgisine paraleldir. Hakemin düdüğünden sonra kale atışı ile kullanılır.

  Kalecinin Sınır Çizgisi : 15 cm. uzaklığında olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 m.dir ve kale çizgisine paraleldir.

  Orta Çizgi : İki kenar çizginin orta noktasını birleştirir ve sahayı ikiye böler.

  Değişme Çizgileri : Orta çizginin her iki yanında, orta çizgiden 4,5 m. uzaklıkta, kenar çizgisine dikey çizilmiş 15 cm. uzunluğunda çizgilerle sınırlanmış ve her iki takım oyuncularının giriş-çıkışları için düzenlenmiş olan bölüme Değişme Çizgileri denir.

  Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgilerin çok belirgin bir şekilde çizilmesi gerekir. Çizgiler 5 cm. genişliğindedir.

  İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığına uygun olarak çizilip 8 cm. olmalıdır.

  3.TOP : Büyük erkekler için top çevresi maç boyunca 58 – 60 cm. ağırlığı ise 425 – 475 gram olmalıdır. Büyük bayanlar içinde çevresi 54 – 60 cm. ağırlığı ise 325 – 400 gramdır. Uluslararası müsabakalarda İHF işaretli toplar kullanılmalıdır. Toplar deri ve ya sentetik maddeden ithal edilmiş olmalıdır. Dış yüzeyi kaygan olmamalıdır. Maçlarda zorunlu olmadıkça top değişimi yapılamaz.


  KURALLAR

  Oyun , para atışını kazanan takım tarafından orta noktadan başlatılır. Erkeklerde 30 dakikalık, kadınlarda 25 dakikalık iki devre oynanır. Oyun alanındaki 7 oyuncunun dışında , kenarda da gerektiğinde değişiklik yapılmak üzere 5 yedek oyuncu bulunur.

  Hücum : Topun ilerlemesi , paylaşmalarla olabilir. Ancak bir oyuncu topu sürmek istiyorsa , 3 adımda bir yere vurmalıdır.Yada atılan 2 adımdan sonra , pas verilmelidir. Oyuncu durduğunda , topu 3 saniye içinde elinden çıkarması gerekir. Bu tip kurallar, oyuna sürekli bir hız kazandırmak için konmuştur. Futbolun tersine , oyun pek orta sahada geçmez ve ofsayt kuralıda yoktur. Kale alnına girilmediğinden kale önü karambollerine de yer yoktur. Oyuncular kalecilerine geri pas veremezler. Bunun cezası penaltıdır.

  Savunma : Hücumda topu kaybeden takım , savunmaya geçer. Tipik bir savunma anlayışı olarak , genellikle 6 oyuncunun bir yay biçiminde kale alanının önüne dizilmesi benimsenir. Bazı durumlarda ise bu oyunculardan biri , daha önce durarak rakip oyuncuların paslaşmalarını kesmek , dalış yollarını kapatmak için hamleler yapar. Daha üstün teknikli takımlar bu öndeki oyuncu sayısını ikiye çıkarmışlardır. 2 önde , 4 geride dizilerek savunma yaparlar. Bu tür bir savunma dizilişi , rakip hücum oyuncularını daha yaratıcı ve hızlı hareketlerde bulunmaya zorlayacağı için oyunun düzeyini yükseltir. Üstünlük sağlamanın ilk yolu , paslaşma sırasında top kapmaktır . ancak bu işi yaparken topa tek elle vurmak gerekir rakibin topunu tutmak yada kavramak yasaktır.Eller ve kollarla rakibe engel olma , tutma , itme yasaktır ama gövdeyle engelleme yapılabilir , rakibin elinde top olmasa da bu serbesttir.
  Karşı takım topu kazandığı anda , topu kaptıran takım hemen kendi kale alanı çizgisine koşar. Kaleci ayakla şut atmanın dışında vücudunun her yanını kullanarak kalesini korur. Bacaklarıyla da topu kesme yoluna da gidebilir.

  Fauller : Basit hatalarda ( topu yere vurmadan 3 adımdan fazla koşmak gibi ), rakip takım oyunu hatanın yapıldığı yerden bir serbest atışla başlatır. Bu sırada öbür takımın oyuncuları , atışın yapılacağı yerden 3 m uzaklıkta durmak durmak zorundadırlar. Daha önemli hatalar (sertlik vb. gibi ) penaltı çizgisinden yapılan penaltı atışı ile cezalandırılır. Bu bir oyuncunun , herhangi bir biçimde engellenmeksizin , 7 m uzaklıktan kaleye yaptığı bir atıştır. Koşarak yapılamaz ve bir ayak yerde kalmak koşuluyla çizginin gerisinden atılır.
  İyi oyuncular pek az penaltı kaçırırlar. Disiplinsiz davranışlar için de bazı önlemler vardır.
  Bir oyuncu böyle bir davranış üzerine iki dakikalığına oyun dışına gönderilir. Bu süre boyunca takımı 6 kişiyle oyuna devam eder. 3 kez aynı cezayı alan oyuncu , maça bir daha giremez.

  Oyun Dışı : Top yan çizgilerden dışarı çıkarsa topa son değen takıma karşı öbür takım oyunu yandan atışla başlatır. Bir hücum oyuncusu yada kaleci tarafından top arka çizgiden dışarı çıkarılırsa kaleci oyunu kale atışıyla başlatır. Bu sırada rakip oyuncular serbest atış çizgisinin dışında durmalıdırlar. Eğer top bir savunma oyuncusuna çarpıp arka çizgiden dışarı çıkarsa , hücum eden takım , köşe atışı kullanır. Atışı yapan oyuncuysa genellikle topu bir takım arkadaşına geçirir ama isterse doğrudan kaleye de atabilir. Gol girerse sayılır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye B.

  çok teşekkürler yardımcı oldu bayağı... )


 11. Misafir Üye

  çok saolun uzun ama çok yardımcı oldu


 12. Lülü

  Çok Teşekkürler Allah Razı Olsun


 13. kerim

  guzel ama kısa bence


 14. şilan Y****

  çok güzel ama biraz eksik hemde bayağı... mesela saha ölçüleri, oyuncu sayısı,kıyafet özellikleri


 15. nursima

  Teşekkür ederim gerçekten yardımcı oldunuz
  Ellerinize emeğinize sağlık


 16. fatih

  çok güzel hazrlanmış saoğlun


 17. Bir misafir

  Cok guzel tesekkurler super olmus


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş