Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hormon Sistem i Konu Anlatımı Organların çalışmalarını yavaş , zayıf ve uzun süreli olarak etkileyen sistem dir. Organların çalışmasını ürettiği hormonlar yardımıyla düzenler. Üzerinde özel
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hormon Sistemi Konu Anlatımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hormon Sistemi Konu Anlatımı

  Organların çalışmalarını yavaş, zayıf ve uzun süreli olarak etkileyen sistemdir. Organların çalışmasını ürettiği hormonlar yardımıyla düzenler. Üzerinde özel mesaj taşıyan protein ve yağ yapılı maddelere hormon denir. Hormonlar özel salgı bezlerinde üretilirler. İhtiyaç anında belli miktarda salgılanıp kanla tüm vücuda yayılırlar. Hormonlar belirli orgaların çalışmasını bir süre etkiler. Hormonların az ya da aşırı miktarda salgılanması hastalık oluşmasına etkide bulunur. Her bir hormonun yapı ve etkisi birbirinden farklıdır. İnsanda hormon üreten organlar ve görevleri birbirinden farklıdır.

  1. Hipofiz Bezi  Beynin alt kısmında bulunan küçük bir bezdir. Sinir sistemi ile hormonal sistem arasındaki bağlantıyı sağlar. Çok çeşitli hormonları salgılar ve vücudu yönetir. Hipofiz bezi yardımıyla insan vücudunda;  - Diğer salgı bezlerinin çalışması yönetilir.  - Yaşa uygun büyüme ve gelişme sağlanır.  - Vücutta tutulacak su miktarı belirlenir.  - Damarlardaki kan basıncının kontrolü sağlanır.  - Doğum öncesi süt bezlerinin gelişmesi sağlanır.  - Sperm ve yumurta üretiminin düzenlenmesi sağlanır.  2. Epifiz Bezi  Beyin yarım kürelerinin arasında bulunur. Çalışması ışık miktarından etkilenir. Epifiz bezi yardımıyla canlılarda;  - Ergenlik dönemine kadar eşeysel gelişme önlenir.  - Günlük uyku, uyanıklık peryodu düzenlenir.  - Hayvanların mevsimsel üreme davranışları düzenlenir.  3. Tiroit Bezi  Gırtlağın sağında ve solunda bulunur. İki parçalı olup iki çeşit hormon salgılar. Tiroit bezi yardımıyla insan vücudunda;  Tiroksin hormonu salgılanır. Bu hormon hücrelerdeki enerji üretim hızını etkiler. Besin ve oksijen kullanımını artırır.  Kalsitonin hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler. Kemiklerin sertleşmesini sağlar.  4. Böbrek Üstü Bezi  Vücudun arka tarafında bel hizasında bir çift olarak bulunur. Böbreğin üzerinde bağımsız olarak çalışır. İki çeşit hormon salgılar. Böbrek üstü bezi yardımıyla insan vücudunda;  Adrenalin hormonu salgılanır. Bu hormon korku, çoşku, heyecan, öfke anlarında metabolizmanın hızlanmasını sağlar.  Aldosteron hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki mineral oranını ayarlar. Fazlasının idrara geçmesini sağlar.  5. Pankreas Bezi  Hem hormon hem de sindirim enzimi üretebilen karma bir bezdir. Midenin hemen altında bulunur. İki çeşit hormon salgılar ve kan şekeri seviyesinin sabit değerde kalmasını sağlar. Pankreas yardımıyla insan vücudunda;  Glukagon hormonu salgılanır. Bu hormon hücrelerde depolanmış glikojenin eritilerek kana geçmesini ve kan şekerinin artmasını sağlar.  İnsülin hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki şekerin hücrelere geçerek depolanmasını ve kan şekerinin azalmasını sağlar.  6. Eşey Bezleri  Cinsiyetle ilgili olup erkeklerde testis, dişilerde yumurtalık şeklinde bulunur. Bazı eşey karakterlerinin oluşması ve üreme faaliyetinin yapılmasını sağlar. Eşey bezleri yardımıyla insan vücudunda;  - Sperm ve yumurta hücrelerinin üretimi sağlanır.  - Erkek ve dişilerde ilgili cinsiyet karakterlerinin oluşması sağlanır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sinir Sistemi Nedir Konu Anlatımı
 3. Besinler ve Sindirim Sistemi Konu Anlatımı
 4. İnsanlarda Üreme nasıl olur, İnsanlarda Üreme Sistemi Konu Anlatımı
 5. 7. Sınıf sosyal bilgiler konu anlatımı - Vakıf sistemi - Vakıfların tarihi - Osmanlı'da va
 6. Solunum Sistemi (Konu Anlatımı)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş