Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

SOLUNUM SİSTEMİ KONU ANLATIMI Hava ile kan arasında gaz değişimini sağlayan organlara solunum sistem i denir. İnsanlar akciğerli solunum sistem ini kullanırlar. Solunum sistem i

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Solunum sİstemİ konu anlatimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  SOLUNUM SİSTEMİ KONU ANLATIMI

  Hava ile kan arasında gaz değişimini sağlayan organlara solunum sistemi denir. İnsanlar akciğerli solunum sistemini kullanırlar. Solunum sistemi kanal şeklinde olup farklı organlardan oluşur.

  a. Burun : Havanın vücuda girdiği organdır. Yapısında kıllar, mukus bezi, nemli deri, kılcal damarlar, kıvrımlı kemik kanalları (sinüs) bulunur. Alınan havanın temizlenmesini, ısıtılmasını, nemlendirilmesini ve kokusunun alınmasını sağlar.

  b. Yutak : Yapısındaki kapakçık yardımıyla solunan havanın nefes borusuna geçmesini sağlar.

  c. Nefes borusu : Havanın akciğerlere taşınmasını sağlar. Yapısındaki kıkırdak halkalar soluk borusunun sürekli açık kalmasını, kaslar borunun çapının değiştirilmesini, mukuslu siller de yabancı maddelerin tutulmasını sağlarlar.

  Soluk borusunun başlangıç kısmına gırtlak denir. Gırtlağın yapısında kıkırdaklar, ses telleri ve kaslar bulunur. Nefes verilirken konuşma sesinin oluşmasını sağlar.

  d. Bronşlar : Solunan havanın sağ ve sol akciğerlere taşınmasını sağlar. Havanın akciğer içinde yayılmasını da bronşçuklar sağlar.

  e. Akciğer : Havanın kana geçmesini ve kanın temizlenmesi sağlar. Akciğerde gaz değişimini sağlayan balon şeklindeki birimlere alveol (hava kesesi) denir. Alveoller, kılcallardaki kirli kan ile akciğerlerdeki temiz hava arasında yoğunluk farkına göre difüzyonla gaz değişiminin yapılmasını sağlarlar.

  Akciğerler göğüs boşluğunda sağlı sollu 2 kısımdan oluşur. Sağ akciğer 3, sol akciğer 2 parçalıdır. Akciğerin yapısında kas, kıkırdak, kemik gibi yapılar bulunmaz. Tamamen epitel dokunun zarlarından oluşur.

  f. Diyafram ve kaburga kasları : Solunumun yapılmasına yardımcı olan yapılardır. Kasılıp gevşeyerek iç basıncı değiştirerek akciğerin çalışmasını sağlarlar.  Nefes Alma Olayı

  - Omurilik soğanı akciğerin çalışması için uyartı gönderir.

  - Akciğer çevresindeki diyafram ve kaburga kasları kasılır.

  - Göğüs boşluğu öne ve alta doğru genişler.

  - Akciğerler büyür.

  - İç basınç düşer.

  - Dışarıdan temiz hava çekilir.

  - Alveollerde gaz değişimi yapılır.

  Nefes verilmesi sırasında, nefes almadaki olayların tersi yapılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Solunum Sistemi, Solunum Sisteminin Amacı Nedir
 3. Solunum Sistemi Solunum Sistemleri
 4. Suni Solunum, Solunum İlkyardım
 5. Solunum Sistemi (Konu Anlatımı)
 6. Örgü örnek Videolu anlatimi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş