Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

biyoloji protista alemi protista nedir protista türleri protista alemi nedir Tek hücreli olmalarına rağmen çekirdek yapıları ökaryot olduğu için monera aleminden aynlıriar. Zarla çevrili çekirdek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Protista Alemi, protista aleminin genel özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  biyoloji protista alemi
  protista nedir
  protista türleri
  protista alemi nedir


  Tek hücreli olmalarına rağmen çekirdek yapıları ökaryot olduğu için monera aleminden aynlıriar. Zarla çevrili çekirdek ve diğer hücre organelleri vardır. Hücre yapısı olarak bitki ve hayvanlardan geri değillerdir. Tam bitki veya tam hayvan özelliği göstermedikleri için o alemlere koyulmazlar. Bu alem, bir hücreliler, bazı alglerden meydana gelir. Bir hücreliler (Protozoa) mikroskobik canlılar olup 4 gruba ayrılırlar.

  Kamçılılar (Flagellata): Bir veya daha çok bulunan kamçılarıyla hareket ederler. Öglena gibi bazıları klorofil taşımakta olup ototrofturlar. Tripanosoma adlı türü parazit olup insanda Afrika uyku hastalığını yapar.

  * Kökayaklılar (Rhizopoda): Besinlerini ve hareketlerini yalancı ayaklarıyla (pseudopod) sağlarlar. Sularda ve nemli topraklarda yaşarlar. Besinlerini daha çok hücre içindeki besin kofullarında sindirirler. En bilinen örnek Amip’ür. Bazıları parazit olup insanda amipli dizanteri hastalığına sebep olur.

  * Sporlular (Sporozoa): Parazit bir hücreliler olup, sporla ürerler. Özel bir hareket organelleri yoktur. Plazmodyum malana türü sivrisinekten insana geçerek sıtma hastalığını yapar.

  * Kirpikliler (Cilliata): Hareketlerini ve besin teminini silleriyle yaparlar. Tatlı su ve denizlerde yaşarlar. En iyi örnek Paramecium‘dur. Paramecium hem bölünerek hem de eşeyli ürer. Fazla suyu atan özel boşaltım organeli olarak kontraktil koful taşırlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Protista Nedir, protistaların çeşitleri
 3. Macaristanın Genel Özellikleri, Macaristan hakkınga genel bilgiler
 4. Libyanın Genel Özellikleri nelerdir, Libyanın Genel Özellikleri hakkında bilgi
 5. İranın Genel Özellikleri, İran hakkında genel bilgiler
 6. Doğu anadolu bölgesinin genel özellikleri nelerdir, doğu anadolu bölgesi genel özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş