Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Omurgasız Hayvan Örnekleri Omurgasız Hayvan isim leri Omurgasız Hayvanlar hangileridir Omurgasız hayvanların kıkırdak ve kemiklerden oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Omurgasız Hayvanlar nelerdir, Omurgasız Hayvanlara Örnekler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Omurgasız Hayvan Örnekleri
  Omurgasız Hayvan isimleri
  Omurgasız Hayvanlar hangileridir

  Omurgasız hayvanların kıkırdak ve kemiklerden oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar.


  Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayanhayvanlar trake solunumu yada deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar. omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu


  Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge , örümcek , kelebek , hamam böceği , sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot , yengeç , istakoz , midye , deniz kestanesi , denizyıldızı , sünger , denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.


  Yengeç , istakoz , akrep , örümcek , kırkayak , arı , karınca ve kelebekler eklem bacaklılar olarak adlandırılır. Eklem bacaklı hayvanlar kanatları ve eklem bacaklarıyla hızlı biçimde hareket ederler. Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalır.


  Eklem bacaklılardan karasinekler ve sivrisinekler insanlara pek çok hastalık bulaştırabilirler. Genelde pis ortamlarda bulunan ve çoğalan bu canlılardan karasinekler insanlara tifo , kolera ve dizanteri gibi hastalıkların mikroplarını taşır.


  Sivrisinekler ise sıtma adı verilen bir hastalığı sebep olan mikropları insanlara bulaştırabilir.


  Diğer bir eklem bacaklı hayvan olan arı insanlara faydalı bir hayvandır. Arıların ürettiği bir salgı olan bal önemli bir besin kaynağıdır.


  Nemli yerlerde ve sularda yaşan solucanlar da sık karşılaştığımız omurgasız hayvanlardandır. Genelde toprak altında yaşayan toprak solucanı , toprak altındaki bitki ve hayvan artıklarıyla beslenir. İnsanlar için zararlı olan solucanlar da vardır. Bunlar insan vücudunda asalak olarak yaşar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Omurgasız Hayvanlar Nelerdir
 3. Omurgalı Ve Omurgasız Hayvanlar
 4. Omurgasız hayvanlar nelerdir?
 5. Omurgasızlar Nedir, Omurgasız Hayvanlar Nelerdir
 6. Omurgasız Hayvanlar ve Özellikleri Nelerdir, Omurgasız Hayvanlar ile ilgili bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. melek :-)

  Sponsorlu Bağlantılar
  omurgali hayvanlar nelerdir peki ? 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  omurgalılarda kuş,serçe,kurbağa v.b.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş