Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

TREN İcadı Hakkında Bilgiler Tren (قطار Arapça) bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi. Tarihçe Tren dünyada ilk kez 1800'lü yılların başında İngiltere'de
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  TREN İcadı Hakkında Bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar

  TREN İcadı Hakkında Bilgiler
  Tren (قطار Arapça) bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi.
  Tarihçe
  Tren dünyada ilk kez 1800'lü yılların başında İngiltere'de kullanılmaya başlanmıştır. Tren Richard Trevithick adında bir mühendis ile İngiltere'nin Pennydarran bölgesinde bir maden sahibinin iddialaşmaları yüzünden doğmuştur. Mühendis Trevithick 10 ton ağırlığındaki demir yükü kendi yapmış olduğu buharlı makineyle Pennydarran'dan Cardiff'e kadar raylı bir yol aracılığıyla hiç zorlanmadan taşıyabileceğini iddia ediyordu. Böylece 6 Şubat 1804 tarihinde Tram-Waggon adlı bir lokomotif 10 tonluk demir yükü ve ayrıca 70 yolculu bir arabayla Cardiff'ten hareket etti. 16 km uzunluğundaki Pennydarran-Cardiff yolu beklemeler ve tamirler de hesaba katılırsa tam 5 saatte aşılabildi. Elde ettiği bu başarılı sonuca karşın Trevithick'in şansı yaver gitmemiş bu yeni makineyi daha fazla geliştirememiş ve böylece makinenin o günlerdeki yaygın ulaşım aracı hayvanlardan daha üstün ve etkin olduğunu ispatlayamamıştır. İşte bu nedenledir ki trenin bulunuşu başka bir İngiliz'e George Stephenson'a mal edilir. George Stephenson daha sonraki yıllarda peron lokomotif ve vagon tasarımları çizmiş ve bunları gerçekleştirmiştir. Böylece o günün buharlı lokomotifi... gelişimin bir simgesi halini almıştır. Stephenson 27 Eylül 1825 tarihinde yalnızca yolcu ve yük taşıyarak Dünya'nın ilk demiryolu taşımacılığını gerçekleştiren treni İskoçya'da Darlingthon ile Stockton arasında kullanmıştır. Yine Stephenson bu tarihten beş yıl sonra saatte 24 km hızla gidebilen ve Rocket adını taşıyan yeni bir lokomotif modeliyle büyük ticari önemi olan Liverpool-Manchester hattındaki yarışmayı kazanmıştır.
  50 km uzunluğundaki Liverpool-Manchester hattından sonra İngiltere'de on yıl içinde yapımı bitmiş veya tamamlanmış durumda olan demiryollarının uzunluğunun toplamı 2.000 km'ye ulaşmıştır. 1831'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 1832'de Fransa'da 1835'te Belçika ve Almanya'da 1837'de Rusya'da ve 1848'de İspanya'da demiryolu kullanılmaya başlanmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Makasın İcadı - Makasın İcadı Hakkında Kısa Bilgi
 3. Dünyadaki En Hızlı Tren, Bu Trenin Hızı Çok Fazla, Hızlı Tren Resimleri
 4. Kauçuğun İcadı - Kauçuğun İcadı Hakkında Bilgiler
 5. Bilgisayar Yazıcısının İcadı - Bilgisayar Yazıcısının İcadı Hakkında Bilgiler
 6. Çatalın İcadı - Çatalın İcadı Hakkında Bilgiler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş