Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bikininin bulunusu - Bikininin gelişimi - Bikiniyi kim buldu - Bikininin tarihcesi 1946'daki çıkışında skandal yaratan izlenimini artık kaybetmiş olsa da kadın giyiminin vazgeçilmez parçası

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bikininin bulunusu - Bikininin gelişimi - Bikiniyi kim buldu - Bikininin tarihcesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bikininin bulunusu - Bikininin gelişimi - Bikiniyi kim buldu - Bikininin tarihcesi  1946'daki çıkışında skandal yaratan izlenimini artık kaybetmiş olsa da kadın giyiminin vazgeçilmez parçası haline gelen bikini, çekiciliğini ve cazibesini hala koruyor…

  “Bikini” adı kimilerine göre Latince’de “iki” anlamına gelen “bi” ile mayoların üretildiği kumaş olan lycra’nın santimetrekaresi anlamına gelen “kini” nin birleşiminden oluşuyor. Kimileri ise bu adın ilham kaynağının o yıllarda atom bombası denemelerinin yapıldığı Pasifik’teki mercan adası Bikini’den geldiğini öne sürüyorlar. Rivayete göre bikiniyi icat eden Louis Reard, yeni keşfinin atom bombası gibi muazzam bir şok yaratacağını düşündüğü için bu adı seçmişti.

  1945 yılı, dünyaya atom bombasıyla gelmiş, Japonya’nın üzerine çöken kara bulutlar belki savaşın sonunu getirmiş ancak tüm dünyayı da derinden sarsmıştı. İnsanlar artık yaralarını sarmak ve yaşamdan keyif almak istiyorlardı.

  Takvimler 1946’yı gösterdiğinde Paris’te iki modacı aşağı yukarı aynı tasarım üzerine kafa yoruyordu. İkisi de kadınlar için tasarladıkları ve henüz adını koyamadıkları bir yüzme kıyafetinin peşindeydiler. Önce davranan Jacques Heim oldu. Onun, boyutlarından dolayı “Atom” adını verdiği ve “dünyanın en küçük mayosu” olarak lanse ettiği kreasyonu henüz soğumadan, moda piyasası bu kez aslen otomotiv mühendisi olan ama annesinin iç çamaşırı mağazasını işleten Louis Reard’ın tasarımı ile çalkalanacaktı. Onun sloganı daha da iddialıydı: “dünyanın en küçük mayosundan da küçük mayo!”

  Piyasaya ilk çıktığı yıllarda İspanya, Portekiz , İtalya gibi katolik ülkelerde yasaklanan bikininin, ABD’de kabul görmesi için ise aradan 15 yıl geçti.

  50'li yılların sonunda ise sinema Brigitte Bardot, Ursula Andress ve Raquel Welch ile birlikte bikininin başarısına katkıda bulundu.

  Bikini, 1970'lerde yeni bir aşama kaydetti. Beden özgürlüğünü kutlayan kadınlar bikinilerinin üstlerini çıkartıp atınca monokini (tek parçalı mayo, üstsüz) doğdu.

  1990'larda bronzlaşmanın sağlıksız olduğu görüşünün yayılması da bikiniyi yıldırmadı. İpkini, bandini, camikini, monokini, mayokini gibi pek çok yeni kreasyona ilham kaynağı olsa da bikini, bir süre sonra tasarımın en önemli özelliği olan ‘yenilik’ vasfını kaybederek gelenekselleşti.

  Popülaritesini hiç kaybetmeyen bikini, günümüzde de plajların vazgeçilmesi olarak çekiciliğini ve cazibesini koruyor.

  Saillard ayrıca, skandallar yaratan bikininin normalden daha ince bir beden gerektirdiğini, kadını bir cazibe objesi haline getirmekle birlikte, çok daha özgür ve kendi kendinin efendisi bir kadına hitap ettiğini söylüyor.

  1950'li yılların sonunda sinema, yürekleri hoplatan Brigitte Bardot, Ursula Andress ya da Raquel Welch ile birlikte bikininin başarısına katkıda bulundu ve bikini plajların geleneksel giysisi oldu.

  alıntıdır...
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşıyı kim buldu - Aşı ne zaman bulundu - Aşının bulunusu hakkında - Aşı nasıl bulunmustur
 3. Mimarlık, Mimarlığın Tarihi, Gelişimi, Tarihçesi
 4. Kese kagıdını kım buldu - kese kagıdının ıcadı - kese kagıdının bulunusu - kese kagıdı
 5. Sabunun bulunusu - sabunun ıcadı - sabunu kım buldu - sabunu kımler buldu
 6. Silginin icadı - silgiyi kim buldu - sılgının ıcadı - silginin bulunusu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş