Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Basketbolun Pas Çeşitleri Topun bir oyun cu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaş larına aktarılmasıdır. Teknik: Temel duruş dengeli olmalıdır. Kollar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Basketbolun Pas Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Basketbolun Pas Çeşitleri

  Topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift elle kendi takım arkadaşlarına aktarılmasıdır.

  Teknik: Temel duruş dengeli olmalıdır. Kollar gergin olarak uzatılmalı ve el bileği bükülmelidir. Vücut, kollar ve parmaklar topun arkasından uzatılmalı ve topu takip etmelidir. Pozisyona göre pas vermeyi kolaylaştırmak için öne küçük bir adım alınmalıdır.Pas verilecek oyuncunun rakibi göz önünde tutulmalıdır. Aldatmalardan faydalanarak, pas verilecek yer ve zaman belli edilmemelidir. Savunma oyuncusunun üç zayıf noktası (baş üstü. omuz üstü ve ayak yanları) dikkate alınmalıdır. Pas alacak oyuncunun hareket halinde mi, durarak mı pas alacağı önemlidir.

  PAS ÇEŞİTLERİ

  a) Yerden Pas

  Top pas verilecek kişi ile kendi aramızdaki mesafenin 2/3 civarında zemine vurularak pas verilir.Pas öncesinde öne küçük bir adım, hareketi kolaylaştırır

  b) Tek El Pas (Baseball)

  Bu tür paslar oyun içerisinde uzun ve hızlı top aktarmak için kullanılır. Alınan bir savunma ribauntu başarılmış bir sayı veya serbest atış sonrası bu uzun pas şekli ile hızlı hücuma (Fast-Break) başlama imkanı sağlanır

  Vücut normal duruşta top göğüs hizasındadır. Örneğin: Sağ el ile pas verilecekse top göğüsten sağ kulak hizasına kaldırılır. Vücudun ağırlık merkezi sol ayak üzerine aktarılmıştır. Vücut yarım sağa döner. Sağ ayak biraz arkaya alınır. Sol ayak sabittir. Kulak hizasındaki sağ elin avuç içi pas verilecek yönde ve topun arkasındadır. Par maklar açık ve topu kavrar vaziyettedir. Sol el kulak hizasına kadar topu takip eder. Dirsek ve omuz 70-80 derecelik açılarla durulur. Sağ el öne doğru uzanırken vücut o yöne doğru uzun bir hamle yapar. Kol iyice uzanır ve top parmak uçlarından çıkar. Son hareket el bileği ile yapılır.

  - Tek El Alttan Pas:

  Az kullanılan paslardan olup pivot oyuncularını beslemek için geçerli bir pas şek lidir. Kısa mesafeler için uygulanır. Pas verilirken vücudun ağırlığı atış tarafındaki bacağa aktarılır. Bu pozisyonda top kalça yüksekliğinde tutulurken topu destekleyen diğer el çekilir. Top orta par makların üzerinden yuvarlanarak eli terk eder.

  -Tek El ile Elden Ele Pas:

  Vücudun ve topun duruşu çift el ile elden ele pasda olduğu gibidir. Farkı, pasın tek el ile verilmesidir.
  El topun altında ve tartar şekildedir. Parmaklar açık ve müm kün olduğu kadar topu kavrar. El bileği düz ve sağlam durur. Pası yumuşak bir hareketle verir. Kol topun arkasından uzanır. Bu sırada vücut pasın verildiği yöne doğru eğilir. Pas istenen yöne verilebilir. Genellikle pas verilen yöne doğru adım alınır.

  c) Çengel Pas (Hook Pas):

  Basketbol oyununun tipik bir esas pas türüdür. Be lirli oyun pozisyonlarında kullanılır. Sıkışık durumlarda ve yakın mesafelerde bu pas verilir. Çoğunlukla pivotlar atış yapamazlarsa, diğer oyuncularda uzun müdafalara karşı ve süratli oyuna başlamak için kullanılır. Örneğin sağ el ile pas ve rilecekse, top sağ el ile bel hizasından yan tarafa açılır. Bu esnada rakibe sol omuz çevrilir. Top sıra ile omuz ve baş hizasından kaldırılır. Kulak hizasına kadar sol el yardımcı olarak topu takip eder. Top en yukarıya kalkınca bilek hareketi ile pas istenen yere verilir. Bu hareketlere ilave olarak sağ diz, kalça ve omuz yukarı doğru kaldırılır. Böylece top daha yük sekten müdafanın üzerinden istenen yere atılır.

  d) Arkadan Pas

  Dribbling esnasında sol ayak öne doğru atılırken top arkaya alınır ve bilek hareketi ile pas verilir.

  e) Baş Üstü Pas

  Parmaklar topun alt yan tarafından kavranmış. Bilekler geride kollar hafif aşağı uzatılırken. Top açık pas yolundan atılır.Top bilekten aşağı doğru itilerek düşürülmesiyle parmakları terk eder. Top iki eller baş üstünde dirsekler bükülü vücut dik ve rahat.Avuç içleri pas sonrası yeri gösterir. Pozisyona göre sıçrayarak veya öne adım atarak bu pası verebilirsiniz

  f) Gögüs Pas

  Dirsekler vücuda yakın topu tutarken kendinizi sıkmayın. Kollar öne uzatılırken top kuvvetli bilek hareketi ile elden çıkartılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Basketbolun Ana Kuralları Nedir, Basketbol kuralları, Basketbolun temel kuralları, Basketb
 3. Basketbolun İncelikleri
 4. Nem, Nem Çeşitleri, Yoğunlaşma, Bulut Çeşitleri, Sis
 5. basketbolun türkiyede başlangıcı ve gelişimi
 6. Kök Çeşitler, Bitkilerde Kök Çeşitleri, kök çeşitleri nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş