Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

av tüfeği ile yapılan atışlarda atış mesafesinin belirlenmesi Ateşli silahlarda tetik çekildiği zaman , silahın namlusundan çıkan artıkların hedefte görülmesi ve dağılımı atış mesafesini saptamada
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Av tüfeği ile yapılan atışlarda atış mesafesinin belirlenmesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  av tüfeği ile yapılan atışlarda atış mesafesinin belirlenmesi  Ateşli silahlarda tetik çekildiği zaman, silahın namlusundan çıkan artıkların hedefte görülmesi ve dağılımı atış mesafesini saptamada yol göstericidir. Ancak av tüfeklerinin çok çeşitli olması, namlularının uzun ve yivsiz olması, değişik türde tapa ve çok sayıda saçma tanesi içeren fişeğin olması gibi pek çok değişkenden dolayı atış mesafesini belirlemek zordur. Atış mesafesinin tam olarak tespiti için, av tüfeği ve fişeklerin bütün çeşidiyle, değişik mesafelerden, farklı koşullarda, çok sayıda test atışları yapmak uygun olacaktır.

  GENEL BİLGİLER

  Ateşli silahların elde edilmesi kolaylaştıkça ateşli silahlarla meydana gelen yaralama ve ölüm olguları daha sık görülmektedir (1, 2). Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşli silahlarla her yıl ortalama 50.000 ölüm ve 500.000 yaralanma olgusu bildirilmektedir (3). Yine aynı ülkede 1960-1980 yıllarında ateşli silahlarla cinayet %160 oranında artış göstermiştir (4). Almanya’da yasalar, ateşli silahların bulundurulması ve satın alınmasını sınırlandırmasına karşın ateşli silahlarla intihar çok yaygındır (5).
  Yargı organlarının sıkça karşılaştığı sorunlardan olan orijin (intihar/cinayet/kaza) ve atış mesafesinin saptanması için; adli hekimin ateşli silah olgularında atış artıklarını ve hedefte görülen bulguları çok iyi değerlendirebilmesi, ateşli silahlar ve fişekler hakkında bilgi sahibi olması gereklidir.
  Av Tüfekleri

  Avcılıkta kullanılan yivsiz silahlardır. Av tüfeğinin elde tutulan kısmına kabza denir. Dipçik omuzdan destek alması için uzundur. Silahı ateşlemek için parmakla basılan kısmına tetik, tetiğin ucunda fişek tabanındaki kapsüle vuran ve ateşleyen sivri uca perküütör (iğne-horoz), fişek içindeki barutun ateşlenerek patlaması sonucu oluşan gaz basıncıyla hız alan saçmaları hedefe yönelten çelik boruya namlu, namlunun baş tarafında içine fişek sürülen bölüme fişek yatağı, namluyu fişek yatağına bağlayan konik kısma birleştirme konisi denir. Ayrıca pompalı ve otomatik av tüfeklerinde namluya fişek süren bölüme fişek haznesi denir


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sisli Havalarda Görüş Mesafesinin Azalmasının Nedeni Nedir
 3. Av Tüfekleri Ne Kadar Av Tüfeği Fiyatları
 4. Uçar avlarında Avcılar için atış teknikleri
 5. Avcılıkta genel atış teknikleri
 6. Yarı otomatik av tüfeği nasıl sökülür video
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş