Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Oyun cak alırken nelere dikkat etmeliyiz? Çocukların ruh ve beden sağlığı açısından oyun ve oyun cak çok önemli bir yer tutuyor. Bugün bilimsel çalışmalar çocuk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  Çocukların ruh ve beden sağlığı açısından oyun ve oyuncak çok önemli bir yer tutuyor. Bugün bilimsel çalışmalar çocukların zeka gelişimi konusunda ilk 3 yaştaki gelişmenin önemini vurguluyor. Oyuncakların sadece çocukları oyalamadığı aynı zamanda zihinle ilgili fonksiyonlarını da geliştirdiği bildiriliyor. Çocukların yaşlarına uygun oyuncakları ile oynarken problemleri çözmesini öğrendikleri kendi bedenlerini daha iyi tanıdıkları üreticiliklerinin geliştiği ve liderlik yeteneklerini kazandıkları belirtiliyor.

  Oyuncakları "çocuğun geleceğine yapılan yatırımlar" olarak nitelendiren uzmanlar küçük boyuttaki plastik düğmeleri olan yerinden kolayca kopabilecek göz tekerlek veya benzeri parçaları bulunan oyuncakların kolayca yutulabileceklerinden belli bir yaş grubu öncesinde tehlike oluşturabileceğini kaydediyor. Balonların da bazı durumlarda tehlikeli olabileceğini ifade eden uzmanlar patlak balon parçaları veya şişmemiş balon parçalarının şişirme taklidi yapan çocukların solunum yollarına kaçabileceği uyarısında bulunuyor.

  Kimyasal madde uyarısı
  Uzmanlara göre oyuncakların yüzeyleri düzgün ve kolay temizlenebilir olmalı. Oyuncaklar kesici kırılgan ve batıcı özellik taşımamalı. Oyuncakların yüzeylerinin çocuklar için zararlı kimyasal maddeler ile kaplı olmaması gerektiğini belirten uzmanlar yüzeylerdeki kimyasal maddelerin (vernikler boyalar kaplamalar...) az miktarlarda da olsa uzun süre maruz kalındığından zararlı olabileceğini bildiriyor.

  Gürültülü oyuncağa dikkat
  Uzmanlar oyuncakların boyun ve ayaklara dolanabilecek ip veya benzeri parçaları içermemesi çocukların işitme fonksiyonlarını bozacak karakterde ses ve gürültü üretmemesi gerektiğini de vurguluyor. Uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

  "Çocuklarınıza uygun bir oyun yeri sağlayınız ve oyuncakların oyunların doğurabileceği sorunlar hakkında bilgili ve hazırlıklı olunuz. Oyuncakları açık raflarda saklayın. Kapaklı ve kilitli sandık tipli yerlerde saklamayınız. Çocuklar bu kutu ve sandıklara girebilir ve içinde kalabilirler. Aldığınız oyuncakların üzerini örten naylon veya plastik ambalaj maddelerini çocuğunuzdan uzak tutun. Bu tür malzemeler yüz bölgesini örterek solunumu imkansız hale getirebilirler."

  Kime hangi oyuncak?
  Uzmanlara göre 1 yaşından küçük çocuklara oyuncak seçerken her şeyden önce yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş hafif keskin kenar veya yüzleri olmayan kolay tutulabilen zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilmeli. Bebek bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde yumuşak üstüne basıldığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklar alınmalı.

  En tercih edilen yumuşak bebekler veya hayvan şekilli oyuncakların çocuklar tarafından ağızlarına götürülüp ısırıldığını vurgulayan uzmanlar "Yapıldıkları materyallerin mutlaka toksik olmaması gerekir. Ayrıca kolayca parçalara ayrılmamaları gerekir" diye uyarıyor.

  Uzmanlar oturma yaşına gelen bebeklerin en beğendikleri oyuncakların ise iç içe konan kutu ve üzeri parlak renkli küpler ile basit resimler içeren parlak renkli kitaplar olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca yürümesini öğrenen veya emekleyen bebeklerin toplarla da çok severek oynadığını hatırlatıyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Marketten Süt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 3. Bir Ürün Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 4. Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeliyiz
 5. Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 6. CD televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Oyuncakların arkasında yaş sınırları belirtilmekte zaten. Ancak o da yeterli değil artık. Kanserojen riski olan binlerce oyuncak mevcutmuş piyasada. Özellikle çin ve kore mallarına dikkat edilmeli deniyor. Aman arkadaşlar küçümsemeyin bu konuyu! 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş