Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Recep Tural’ın Çanakkale Anıları , Hatıraları Biga-Karabiga 1895(131 l)doğumluyum. 86 yaşındayım. Çanakkale Savaşlarına katıldım. Rus Cephesine gitti m. İstiklal Savaşına girdim. Topçu çavuş uydu m.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Recep Tural’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Recep Tural’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Biga-Karabiga

  1895(131 l)doğumluyum. 86 yaşındayım. Çanakkale Savaşlarına katıldım. Rus Cephesine gitti m. İstiklal Savaşına girdim. Topçu çavuşuydum.

  Çanakkale Cephesinde 2,5 sene kaldım.27.alay 2.tabur 4. bataryadaydım. 10,5 lik Avusturya toplarımız vardı.Uçmakdere ve Kocaanafarta'da toplarımızla çok ateş ettik düşmana.Kumandanlarımız Binbaşı Halit Bey,Edirneli Harun Efendi,Üsküdarlı Halit Efendi'ydiler.

  Atatürk, bizim solumuzda Conkbayırı’ndaydı. Cesurluğunu söylerlerdi. Gavur ateş ederken mızıkasını çalarmış, kesmezmiş.

  Çanakkale'den bir kısım ordular Arabistan'a gittiler. Biz Rus cephesine gittik. Erzurum’un yanında Değirmenkaya'da,Ruslar'la çarpıştık.Sarıkamış,Arpaçayı,Gümrü,Gence,buraları aldık Ruslardan.O sırada Ruslar karıştılar. Batum'a geldik. Denizde hem Rus’un, hem İngiliz'in zırhlıları vardı. Biz karadan yürüyerek, deniz sahilinden kışın Samsun'a geldik. Rumlar çeteler kurmuşlar. Türklerin ellerinden her şeylerini alıyorlardı. Biz o kış Rum çeteleriyle uğraştık hep. İlkbaharda Atatürk Samsun'a geldi 19 Mayıs'ta.

  Atatürk'ün Samsun'a çıktığını gördüm. İskele filan yoktu. Gemi yanaşamadı. Caminin yanında sandal iskelesi vardı.Atatürk o iskeleye çıktı.

  Oradan Sivas'a gittik.Sivas'ta Fevzi Paşa ve Atatürk'ü çok gördüm.Sivas'ta 3. kolordudaydım.

  Sivas'ta bizi seçtiler Ankara'ya gönderdiler. Yunan da İzmir'den çıkmıştı artık. Ankara’da 5-10 gün durduk. Bizi tekrar ayırdılar. Topçuyuz ya,"Çıksın topçular" dediler. Beş kişi çıktık biz. Eskişehir’den bize 12'lik top teslim ettiler. Ben çavuşum, ötekiler asker.41. fırkaya verdiler bizi. Toros Dağlarına gittik Fransızlarla harp yapmaya Fransız cephesinde 7 ay bulunduk. O kış harple geçti dağlarda. Sabah beyaz bayraklı bir Fransız tayyaresi gezdi üzerimizde.

  Fransızlarla barış oldu. Pozantı'ya indik. Pozantı'd an trene bindik, Afyon’a geldik. Balmahmut İstasyonunda indik. Gece yürüyoruz. Mart ayı, yerde de kar var. Dumlupınar’ın yanına Söğütlü Köyüne gelip çadır kurduk. Arka çantalarımızı bu çadıra bıraktık. Savaş devam ediyor Yunanlılarla. Dumlupınar’da düşman fazla geldi. İkindi sırası geri çekildik. Sinanpaşa Köyü dedikleri yerde bir ova. Yunan’ın tayyareleri filan var. Ateş yağdırıyor. Orada da duramadık. Çekildik. Köprülü Köyü'ne geldik. Mevzilere girdik. Burada ki mevzilerde 24 saat savaş devam etti. Hep ateş, hep ateş. Asker de aç. Yüzbaşı bana dedi:

  -Git şu arkadaki köyde yiyecek hazırlamışlar. Bu işi senden başkası yapamaz. En eski sensin bunların içinde, git şu yemekleri getir.

  Gittim. Bir kağnı arabasına yükledik üç kazan patates,6 çuval ekmek. Tam bizim topların mevzilerinin yanına yaklaşmıştım bir mermi düştü yakınıma mermi bir taşa çarptı, bir parçası geldi arabaya vurdu, tekerlekler kırıldı, kaldı araba. Asker çıkıverdi mevziden. Yakınlaşmıştık iyice de. Öküzüyle, arabasıyla tuttular kazanları, ekmekleri mevziiye indiriverdiler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mehmet Öztürk’ün Çanakkale Anıları, Hatıraları
 3. Halil Koç’un Çanakkale Anıları, Hatıraları
 4. Hakkı Tuna’nın Çanakkale Anıları, Hatıraları
 5. Ali Şimşir’in Çanakkale Anıları, Hatıraları
 6. Ali Demirel’in Çanakkale Anıları, Hatıraları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş