Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

atatürkün önderliği ile ilgili anı lazım bana bu konuda ancak forumlord yardım eder Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'ün Önderliği İle İlgili Yazı Atatürkün kişilik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 15      

 1. Kayıtsız Kullanıcı
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Önderliği İle İlgili Anılar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün Önderliği İle İlgili Anılar

  1-

  Cumhuriyet'in ilânından sonra İstanbul'da bir resepsiyon verilir. Tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ateşeleri de davet edilir. Davet güzel bir şekilde devam etmektedir fakat İngiliz ateşesi olan binbaşının bakışları Mustafa Kemal'in gözünden kaçmaz. bütün davet boyunca kendisine dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir. ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir. Yaver Mustafa Kemal'e şöyle der: Paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana Mustafa Kemal'in Çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi. bunun üzerine Mustafa Kemal şöyle der: Git sor bakalım babasının Çanakkale'de ne işi varmış?

  2-

  Günlerden birgün İtalyan Büyükelçisi, Atatürk ile görüsmek ister ve huzura kabul edilir. O zamanin muhtelif ekonomik-siyasi konulari hakkinda konusulduktan sonra, Büyükelçi :
  -Ekselans, dün Roma ile yapmis oldugum bir görüsmede hükümetimizin Hatay'i almak istedigi kararini size iletmem söylendi" der. Odada buz gibi bir hava eser. Ata, büyükelçiye birşeyler daha ikram eder ve iki dakikaliginina odadan ayrilir. Döndügünde ayaginda çizmeleri, üzerinde maresal üniformasi, belinde tabancasi vardir. Dogruca masasina gider, manyetolu telefondan Maresal Fevzi Çakmak'ın baglanmasini ister ve Çakmak' a:
  - Pasa, İtalyan dostlarimiz Hatay'a gelmek istiyorlarmis. Hazir miyiz?
  Fevzi Çakmak durumu anlar ve "biz haziriz Pasam" diye yanitlar...
  Ata, Büyükelçiye döner ve: "Biz hazirmisiz. Hükümetinize söyleyin, ne zaman isterlerse gelip Hatay'i alabilirler" der..

  3-

  İnsanlık tarihinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarında birisi olan Atatürk, bağımsızlığını kaybetme tehlikesiyle kar*şı karşıya kalmış bulunan Türk milletine yol göstermiş bir li*derdir. Düşüncesi, davranışları ve uygulamalarıyla çok yön*lü bir lider ofan Atatürk, Türk milletinin kalbinde saygın bir yere sahip olmuştur.Hayata bir asker olarak atılan Atatürk, komutanlığını yaptığı birçok savaşı kazanmıştır. Atatürk’ün bağımsızlık mücade*lesi esir milletlerin de kurtuluşu için umut kaynağı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması ve başarıyla yönetmesi de ye*tenekli bir devlet adamı olduğunu göstermektedir.
  Âtat^Pk,.yapacağı işleri günlerce, bazen aylarca düşünerek hazırlardı. “Benim’ her emrim yapılır; çünkü, benden yapıl*mayacak emirler çıkmaz.” demesi vereceği kararlarda nasıl hassas davrandığını da göstermektedir. - -
  “Büyük kararlar vermek kafi değildir. Bu kararları cesaret ve kesiniikie tatbik etmek lazımdır.” diyen Atatürk, verdiği ka*rarların ısrarlı takipçisi olmuş ve her işini mutlaka istediği şekilde sonuçlandırmıştır.
  Atatürk, milleti yönetirken dürüst bir siyaset takip etmiş ve “Her an tarihe karşı, cihana karşı hesabını verebilecek bir vaziyette bulunmak iazimdir.K sözleriyle verdiği kararların ve gerçekleştirdiği işlerin sorumluluğunu da taşımıştır.
  Atatürk, Türk toplumuna yeni bir zihniyet, yeni bir görüş ve yeni bir düşünce getirmiştir, Atatürk’ün inkılapçılık yönü Ba*tılılar tarafından da ilgi görmüş, tarihe mal olmuş ve yaşa*yan inkılapçılarla kıyaslanmıştır.
  Atatürk, yaptığı inkılapların amacını ve Türk gençliğinin inkı*laplara sahip çıkması gerektiğini şu sözleriyle ifade etmiştir: “Efendiler, yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum haline ulaş*tırmaktır. İnkılapların ana itkesi budur. Biz büyük bir inkılap yaptık. Memleketi bir çağdan alıp, yeni bir çağa götürdük. Birçok eski kurumlan yıktık. Buniarın binlerce taraftan var-dır. Fırsat beklediklerini unutmamak iazım. En iteri demok*rasilerde bile rejimi korumak için, sert tedbirlere başvunrf-muştur. Bize geiince; inkılabı koruyacak tedbirlere daha çok muhtacız.” 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş