Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Amasyanın Hamamları Nelerdir Amasyanın Hamamları ve Özellikleri Amasyanın Hamamları Hakkında Kısaca Özet Bilgiler Amasyanın Tarihi Hamamları Amasya’daki tarihî nitelikli hamamlar; ilk fetih yıllarında Danişmentler ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amasyanın Hamamları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amasyanın Hamamları Nelerdir
  Amasyanın Hamamları ve Özellikleri


  Amasyanın Hamamları Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

  Amasyanın Tarihi Hamamları

  Amasya’daki tarihî nitelikli hamamlar; ilk fetih yıllarında Danişmentler, sonrasında ise Selçuklular ve Osmanlılar zamanında yapılmış…

  Mustafa Bey Hamamı

  Amasya’nın Mehmet Paşa Mahallesi’nde, mahalleyle aynı adı taşıyan caminin arkasında bulunan Mustafa bey Hamamı; Yörgüç Paşazade Mustafa Bey tarafından, 1436 yılında yaptırılmış.

  Kare planlı ve üzeri kubbeli hamamın; yine kare planlı soğukluk kısmının duvarlarında nişler bulunuyor. İki bölümden oluşan sıcaklık kısmında ise; birinci bölüm, dört kenarında, dört büyük nişi olan, merkezi kubbeli ve haçvari eyvanlı… İkinci bölümde halvet hücreleri bulunuyor ve üzeri, dört kollu haçlarla desteklenen, merkezî bir kubbe ile örtülü….
  Hamamın arkasında ise; sarnıç ve külhan yer alıyor.

  Kumacık Hamamı

  Amasya’nın Bayezid Paşa Mahallesi’nde bulunan ve aynı zamanda Küçükağa Cami ve Medresesi’nin de vakfından olan Kumacık Hamamı; Küçük Kapıağası Ayazağa tarafından, 1494 yılında yaptırılmış.

  Hamamın kuzey yönünde bulunan ve kare planlı, üzeri sekizgen ve yüksek kasnaklı bir kubbeyle örtülmüş "soyunmalık" kısmına, basık kemerli bir kapıdan giriliyor ve bunun önünde, küçük bir de sundurmalık bulunuyor. Soyunmalık üzerindeki kubbeyi taşıyan kasnağın altında, Türk üçgenlerinden oluşan bir friz yer alıyor. "Ilıklık" ve "sıcaklık" adı verilen bölümlere, soyunmalıktan geçiliyor. Köşelerinde halvet hücreleri bulunan, kare planlı sıcaklığın üzeri; dört yarım kubbenin desteklediği bir kubbe ile örtülü. Sıcaklık bölümünün sağında üzeri yıldız tonozlu bir mekan, solunda da yine tonozlu tuvaletler yer alıyor.

  Külhan kısmı sıcaklığa bitişik olan hamamın tamamı ise; üstten, kiremitli bir çatı ile örtülmüş…

  Paşa Hamamı

  Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan bu hamam; Kara Mustafa Paşa Külliyesi’ne ait olmakla birlikte, külliye tesisindeki bina bloklarına 400 metre uzaklıktaki, eğimli bir arazi üzerine inşa edilmiş.

  Vakfiyesine ve inşa ferman kaydına göre, yapımına 1680 yılında başlanmış ve soyunmalık kısmının batı cephesindeki portalin yukarısında bulunan, iki satırlık, mermer kitabe kaydına göre de 1681 yılında tamamlanmış.

  Plan bakımından asıl hâlini koruyan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1971 yılında onarılan yapının duvarlarında, düzgün kesme ve kaba yontu taş ile tuğla malzeme kullanılmış. Mekânların “L” plan şeması içerisine yerleştirildiği hamamda; şemanın kısa kolu, kuzeye yerleştirilmiş soyunmalık ile onun hemen güneyindeki soğukluk bölümlerinden oluşuyor. Uzun kolu ise; soyunmalık–soğukluk mekânlarının doğu duvarı hizasından itibaren ve doğudan batıya doğru, "ılıklık", "usturalık", "sıcaklık", su deposu ve külhan olarak sıralanıyor ve kabaca bir dikdörtgen biçiminde uzanıyor.

  Ayrıca; soyunmalık bölümünün batı duvarının güneyine yakın konumla, yaklaşık 2 metrelik bir çıkıntı yaparak, sıcaklık bölümündeki kuzey duvarının doğu kenarına bitişen ve tuvalet bölümlerine ait kütle; planda bir kademelenme meydana getiriyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Amasyanın neyi meşhur, Amasyanın nesi meşhur, Amasya Neyi meşhur, Amasyada ne yetişir, Ama
 3. Amasyanın Hanları, Hamamları, Çarşıları, Özellikleri
 4. Amasyanın Yöresel Yemekleri,Amasyanın Meşhur Yemekleri,Amasyanın Yöresine ait Yemekler
 5. Amasyanın Nüfusu, Amasyanın son nüfus sayımı, Amasyanın nüfusu kaçtır
 6. Amasyanın İlçeleri - Amasyanın İlçelerinin Haritası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş