Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrının Özellikleri Ağrının coğrafi özellikleri Ağrı Dağı , Doğu Anadolu'nun , özellikle Ağrı vilayetinin simgesidir. Ağrı dağı yöresinde tarihin çeşitli devirlerinde yaşayan kavimler , bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağrının genel özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrının Özellikleri
  Ağrının coğrafi özellikleri

  Ağrı Dağı, Doğu Anadolu'nun, özellikle Ağrı vilayetinin simgesidir. Ağrı dağı yöresinde tarihin çeşitli devirlerinde yaşayan kavimler, bu görkemli dağa kutsal bir yapı gibi bakmışlardır.

  Ağrı aynı zamanda dünyanın sayılı dağlarındandır. Nuh tufanına ve Nuh gemisi aramalarına konu olduğundan özellikle yabancı dağcıların ve din adamlarının ziyaretgahı olmuştur. Ağrı Dağının Türk tarihinde ve Edebiyatında da müstesna bir yeri vardır.

  Tevrat ta ve bazı kitaplarda Nuh’ Un Gemisinin tufandan sonra Ararat dağına oturduğu yazılıdır. Kuran- ı Kerim’ in Nuh suresinde Cudi dağında olduğu belirtilmektedir. Acaba Orta Doğunun çatısı durumunda olan Ağrı Dağının adı Tufan olduğu zaman “Cudi” miydi? Veya Ağrı dağının güney karşısında gemi siluetinin olduğu Meşar dağının eski adı Cudi’ midir?

  Ağrı Dağının bütün dünyaya ün salmasının başka sebepleri şunlardır.
  Ağrı, Avrupa’ nın bütün zirvelerinden yüksektir, bu dağın bir özelliği de, yek pare bir kütle halinde birden bire yükselmesidir. Bu dünyanın belki en muazzam dağ manzarasıdır. Himalaya ve Antlar gibi ulu dağlarda yükselme tabaka tabaka olduğu için tek başına birden yükseliveren Ağrı Dağının heybetinden mahrumdurlar.

  İki kartal yuvası gibi Ağrı dağları efsanelere en çok konu olan dağdır. Geçimsiz iki bacı efsanesi Adem ile Havva efsanesi Nuh’ un Gemisi efsanesi bunların en çok bilinenleridir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Macaristanın Genel Özellikleri, Macaristan hakkınga genel bilgiler
 3. Libyanın Genel Özellikleri nelerdir, Libyanın Genel Özellikleri hakkında bilgi
 4. İranın Genel Özellikleri, İran hakkında genel bilgiler
 5. Ağrının coğrafi özellikleri
 6. Doğu anadolu bölgesinin genel özellikleri nelerdir, doğu anadolu bölgesi genel özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş