Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrının Ünlüleri Ağrı Ünlüleri , Ağrılı Ünlüler , Ağrılı Sanatçılar kimlerdir , Ağrının Ünlüleri Ağrılı Ünlü Siyasetçi , İşadamı , Bürokrat ve sanatçıları Ağrının Ünlü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağrının Ünlüleri kimlerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrının Ünlüleri

  Ağrı Ünlüleri,
  Ağrılı Ünlüler,
  Ağrılı Sanatçılar kimlerdir,
  Ağrının Ünlüleri

  Ağrılı Ünlü Siyasetçi, İşadamı, Bürokrat ve sanatçıları


  Ağrının Ünlü Sanatçıları

  Erol TAŞ
  Türk Sineması’nın kötü adam rolündeki büyük ismi Erol Taş, 28 Şubat 1928'de Karaköse'de (Ağrı'da) dünyaya geldi. Henüz iki yaşında iken, babası Hamza Bey'in ölümü üzerine annesi Nazife Hanım ile birlikte İstanbul'a taşındı. Okul çağında olmasına rağmen ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli mesleklerde çalıştı. Bunların arasında hamallık, tezgahtarlık sayılabilir. O dönem aynı zamanda boksör de olan Taş, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Yine o yıl askere gitti ve üç yıl askerlik görevini yaptı. Askerden dönünce Cankurtaran’da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.
  Erol Taş’ın sinemaya tesadüf sonucu girişi de o sıralarda oldu.Sinemaya ilk 1957 yılında Mümtaz Alpaslan’ın çektiği “Acı Günler” filmiyle girdi.

  45 yıllık oyunculuk yaşamı süresince sinemaya büyük emek veren Erol Taş, bu emeğin bir sonucu olarak; 1965 yılında Duvarların Ötesi ile Antalya Film Festivali'nde, 1967'de İnce Cumali ile yine Antalya Film Festivali'nde, Sahildeki Ceset ile İzmir Film Festivali'nde, Susuz Yaz'daki oyunculuğu ile ise Turizm Bakanlığı ve Meksika Accopulco Festivali'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini aldı. Sanatçı, 8 Kasım 1998 günü, Samatya SSK Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.


  Şahin EVLİYAOĞLU

  1964 Yılında Ağrı’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ağrı’da tamamladı. Daha küçük yaşlarda Ağrı Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği korosunda görev yaptı. Türkiye genelinde ve yurt dışında çeşitli festival ve yarışmalarda birinci olup ödüller aldı. 1988 yılında İzmir Radyosu Çok sesli koro sınavını kazanarak İzmir Radyosunda 2 yıl çalıştı. 1991 yılında TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği solo yarışmasında birinci oldu. 1991 yılında Ağrı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne Koro şefi olarak görev yaptı. Bu çalışmaları esnasında Türkiye’de düzenlenen çeşitli Türk Halk Müziği yarışmalarında dereceler aldı. Sanatçı, Türkiye ve yurt dışında sahne çalışmaları yaptı. Sanatçının, Gel Gör Beni ve Öleyim mi Kirvem adlı iki albümü yayınlandı. Sanatçı, Türk Halk Müziğine; Penceresi Yeşilboya, Maviboncuk Tülbentte ve Murat Kenarında Esvap Kaldırır adlı eserleri kazandırdı. 1999 yılında TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Akitli Sanatçısı olarak görev yaptı. Sanatçı Ağrı Sağlık Yüksek Okulunda görev yapmakta olup, evli ve iki çocuk babasıdır. Halen Ağrı Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziğine olan katkı ve çalışmaları devam etmektedir.


  Salih KALYON
  1946 yılında Ağrı'da doğdu. Orta okul yıllarında Adapazarı Halkevi'nde tiyatro çalışmalarına başladı. Cahit Atay'ın "Sultan Gelin" adlı oyunu ile Ankara Sanat Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Bundan sonra AST'da rol aldığı birçok oyundan sonra 1976 yılında AGT-Ankara Çocuk Tiyatrosu'nu kurdu. Burada yirmi çocuk oyunu sahneleyen sanatçı 1979 yılında Dünya Çocuk Yılı nedeni ile Ankara ve İstanbul Devlet Operaları'nda Britten'in "Bir Opera Yapalım" adlı operasını gençler için sahneye koydu. Dört yıl süreyle ara verdiği tiyatro çalışmalarına Yılmaz Erdoğan'ın "Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü" oyunu ile BKM'de tekrar başlamış oldu. Birçok televizyon dizilerinin yanı sıra “Bana Bir Şeyhler Oluyor” tiyatro oyunu, "Güneşli Bataklık", "Gizli Yüz", "Talihli Amele" ve en son olarak da Yılmaz Erdoğan'ın "Vizontele" adlı sinema filminde rol aldı.

  Burhan ÇAÇAN
  1960 yılında Ağrı nın Eleşkirt ilçesinde doğdu. 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu nun açmış olduğu Amatör Sesler Yarışması'nı kazandı. Daha sonra Ankara ya ardından da İstanbul a geldi. 1981 yılında ilk albümünü çıkardı. “Sefa Geldin, Ben Yarime Neler Alayım, Memik Oğlan, İpek Mendil” gibi albümleriyle müzik dünyasında dikkatleri üzerine çekerek, güçlü sesi ve yorumuyla yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurdu.
  “Ayaz Geceler” albümüyle iki milyon satış rakamına ulaştı ve yine “Yağ Yağmur, Vurun birçok albümüyle milyonların üzerinde satış rakamıyla, ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştır.

  Bu güne kadar “Altın Kelebek, Müzik Oskarları, Müyap, Müzik Magazin” gibi önemli organizasyonlarda Yılın Sanatçısı, Yılın Albümü ve Yılın Türküsü dallarında sayısız ödüller almıştır.

  3 yıllık bir ayrılıktan sonra 2007 yılında sevenleriyle yeni albümü "YALAN" ile buluşan Burhan Çaçan, güçlü sesiyle ve dillerden düşmeyecek şarkılarıyla dinleyenlerinin gönlünde bir kez daha taht kurdu.

  Albümleri:Sus Dinle, Gecenin Yarısı, Türküleri Özledim, Alınyazım, İlahiler'99, Namussuz Ayrılık, Unutulmayanlar-1, Beni Anneme Götürün, Neden Geldim İstanbul'a, Mevlit ve ilahiler, Sen Nerdesin, Senden Sonra, Damla Damla, Vurun Valgalar, Yağ Yağmur, Ayaz Geceler, Memik Oğlan, İpek Mendil, Deh deyin kızlar, Ben Yarime Neler Alayım.


  Ebru YAŞAR
  08 Ağustos 1977 Yılında Ankara'da doğdu. Aslen Ağrı- Eleşkirt- Hayrangöl'lü. 3 kardeş. Bir abisi ve kendisine çok benzeyen bir de kız kardeşi var. Babası emniyet Şube müdürlüğünden, annesi ise maliye'den emekli. Babasının görevi Dolayısıyla çocukluğunda tüm Türkiye'yi dolaştı. Ağrı, Ankara, Adapazarı, Konya ve Bitlis şehirlerinde yaşadı. Liseyi Bitlis'te bitirdikten Sonra Ankara'ya gitti ve Buradan Konservatuar Sınavlarına girmek için İstanbul'a geldi. Birinci sınıfta Okurken Burhan Çaçan'ın Plak şirketiyle iş Yapanlar Tarafından keşfedildi. Burhan Çaçan sesini dinledikten Sonra anlaşma yapıldı ve ilk kaseti "Bu Sahilde" piyasaya çıktı.

  Albümleri: Bu Sahilde, Aşkımız Buraya Kadar, Seni Anan Benim İçin Doğurmuş, Sevenler Ölmez, Yeşillenirim.


  Erol PARLAK
  Erol Parlak, 1964 yılında Ağrı da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na girdi. 1985-1986 öğretim yılında öğrenimini tamamladıktan sonra aynı kurumda dört yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalıştı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1987 yılında başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1990'da "Bozlaklar" konulu tezi ile tamamladı.

  1988 de TRT İstanbul Radyosu'na sınavla "yetişmiş sanatçı" olarak girdi. On yıl sürdürdüğü bu görevinden 1998 de istifa ederek ayrıldı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1992 yılında başlamaya hak kazandığı "sanatta Yeterlik (sanat doktorası)" eğitimini 1998 de" Türkiye'de El İle (Tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri" adlı tez çalışması ile tamamladı. Yaklaşık on yıl boyunca Anadolu'nun çeşitli yörelerinde özellikle "bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları" konusunda araştırma, incelemeler yaptı. 1000'e yakın halk ezgisi derledi. 1995 yılında Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile birlikte bağlama üçlüsü oluşturarak dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi. 1996 yılında Alman cumhurbaşkanı Roman Herzog himayesinde Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde Köln Filarmoni salonunda, daha sonra Berlin ve Strazburg flarmoni salonlarında verilen ve büyük ilgi gören konserler bunlardan bazılarıdır. Aynı dönemde Erdal Erzincan'la ikili olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, "mızraplı sazlar festivali" kapsamında Hollanda ve Belçika'da sahne aldı. 10 haziran 2003 de Fransa Amiens ulusal sahnede, 12 haziran 2003 te dünyanın en önemli etnik müzik konser salonlarından olan Paris "Theatre de la Ville"de bir solo konser verdi. 2000 yılı başlarında öğrencileriyle oluşturduğu "Erol Parlak Bağlama Beşlisi" ile Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi, TV ve radyo programına katıldı. 2004 yılında grubun "Eşik" adlı albüm çalışması yayımlandı. 1990'lı yıllardan itibaren başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde, gerek özel okullar gerekse resmi üniversite, akademi ve konservatuarlarda halen devam etmekte olan çok sayıda konser, konferans, seminer, workshop vb etkinliklere katıldı. 2006 yılında Müzikoloji Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.
  Arif Sağ ve Erdal Erzincan'la ve bağlama beşlisi ile birer adet, üç adet sözlü bir solo enstrümantal olmak üzere altı albümü bulunmaktadır. "Türkiye'de El İle (tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri" adlı kitabı 2000 yılında T.C. Kültür Bakanlığı, "Şelpe Tekniği Metodu 1" adlı kitabı 2001 yılında Ekin Yayımları ve "Şelpe Tekniği Metodu 2" adlı kitabı 2004 yılında Alfa yayımları tarafından yayımlandı. Dört yeni çalışması devam etmekte olan sanatçının "Bozlaklar" adlı yayıma hazır bir kitabı da bulunmaktadır.

  Erol Parlak, çalışmalarında hep Anadolu'nun kültürel zenginliğini vurgulamış, insanı evrensel bir olgu olarak temel alan ve kültürel çeşitlilikleri ifade etmeye yönelik bir tutum sergilemiştir. Bu gün ulusal ve uluslararası bir çok projede yer alan ve aynı doğrultuda üreten bir sanatçı olarak, Anadolu ruhunu ve kültür zenginliğini yorulmadan, usanmadan dünya insanlarına aktarmaya devam etmektedir. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Albümleri: Ah Bu Türküler, Göç Yolları, Katre, Pervane


  Özcan DENİZ
  Aslen Ağrılı olan Özcan Deniz, 1972 yılında Ankara'da doğdu. Sanatçı, 1977 yılında ailesiyle birlikte Aydın'a yerleşti. Erken yaşta okumayı bıraktı ve müzikle uğraşmaya karar verdi. 13 yaşındayken İzmir'de şarkı söylemeye başladı ve 16 yaşında Antalyada şarkı söyleyerek tüm ailesini geçindirecek parayı kazanmaya başladı. 17 yaşında İstanbul'a geldi ve burada bir süre pavyonlarda çıktıktan sonra 18 yaşında Almanya München'e gitti. Yaşar Yağmur'la tanıştı ve böylece “Yine Ağlattın Beni” adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Almanya'da 3 yıl kaldıktan sonra İstanbul'a döndü.İlk albümü olan"Meleğim" piyasaya çıktığında büyük tirajlara ulaştı.
  Albümleri:Aslan Gibi, Asmali Konak Muzikleri, Beyaz Kelebegim, Coban Yildizi, Leyla, Melegim, Ses Ve Ayrilik, Türkülerle, Yalan mı, Yine Aglattin Beni


  Çoban Ali
  1971 Ağrı doğumlu olan Çoban Ali 1985 yılında Erzurum radyosu'nda yılın en iyi çocuk halk müziği ödülünü aldı. Yaklaşık 10 yıl Ağrı Dağı eteklerinde çobanlık yaparken güzel sesi ile ünlendi.

  Tarık ŞİMŞEK
  17 Nisan 1945 yılında Ağrı'da doğdu. 19 Ekim 1991 yılında öldü. Türk sinemasının önemli isimlerinden. Yeşilçam'da bir çok filmi var.

  Yıldız TİLBE
  Aslen Ağrılı olan sanatçı 1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir'de doğdu. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Gültepe Lisesi'nde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlendi. Bu evlilikten Sezen adında bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra ailesine ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı. Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üzerine İstanbul'a gelerek vokalisti oldu. İstanbul'da bir süre barlarda çalıştı ve Aydın Oskay'la anlaşarak "Delikanlım" isimli şarkısı ve aynı ismi taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yaptı.
  Albümleri: Tanıdım Seni, Papatya Baharı, Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım, Yıldız'dan Türküler, Yürü Anca Gidersin, Haberi Olsun, Gülüm, Salla Gitsin Dertleri, Aşkperest, Dillere Destan, Delikanlım.


  Nimet ÇETİN
  1946 Ağrı doğumlu. Türk sinemasının önemli isimlerinden.

  AĞRILI SİYASETÇİLER

  Celal ADAN
  AĞRI - 1951, Baba Adı:Temur, Anne Adı:Fatma. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Mezunu. Orman Yüksek Mühendisi. İngilizce ve Fransızca biliyor. İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limited Şirketi Sahibi ve Yöneticisi. DYP Genel Başkan Yardımcısı, DYP İstanbul Milletvekili. Evli, 2 Çocuk.

  Ahmet Tekdal
  1931 Ağrı Doğumlu.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest Avukatlık, Refah Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı, XX. Dönem Ankara Milletvekilliği yaptı. Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

  Murat ŞEVKATLİ
  1959 yılında Ağrı'da doğdu. Gazi üniversitesi Ticaret Ve Turizm Eğitim Fakültesini okudu. Ağrı Eğitim Yüksek Okulu'nda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. TUTİBAY ve Ata TV'nin Yönetim Kurulu Başkanı. MHP Genel Başkan Yardımcısı.

  Selahattin SALMAN
  Prof. Dr. Selahattin Salman, 1944 yılında Ağrı'da doğdu. Lisans Eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiiye Bölümünde bitirdi. Eylül 1979-Ekim 1980 tarihleri arasında 13 ay süreyle British Museum (Natural History) de Türkiye Orthopterleri üzerine araştırmalar yaptı.1993 yılında Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi'ne dekan olarak atandı ve 9 yıl süreyle bu görevi sürdürdü.

  Yüksekokul Müdürlüğü ve dekanlık yaptığı 17 yıl boyunca yüksekokul yönetim kurulu, fakülte yönetim kurulu başkanlıkları ile üniversite senatosu ve üniversite yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü. Birçok bilimsel makalesi ve projeleri bulunan Prof. Dr. Salman Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeliğinin yanında, Gazi Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine Rektör olarak atandı. Rektörlük görevine devam ediyor.

  Selahattin Beyazıt

  Ağrı Doğubayazıt doğumludur. İş adamı. Galatasaray’da başkanlık görevi yaptı. Galatasaray onun başkanlığı döneminde, 1969-1973’de 9 kupa (Lig Şampiyonluğu-3, TSYD Kupası-2) 1975-1977’de 2 Federasyon Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ağrının Resimleri, Ağrının Fotoğrafları
 3. Ağrının düğünleri, Ağrının düğün adetleri
 4. Ağrının Tarihi Yerleri, Ağrının Tarihi Eserleri
 5. Ağrının ilçeleri, Ağrının ilçeleri hakkında bilgi
 6. Ağrının İlçeleri - Ağrının İlçelerinin Haritası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  İbrahim ÇEÇEN
  1941 Ağrı doğumlu olan İbrahim Çeçen İlk ve orta öğrenimini Ağrı'da yaptıktan sonra, lise ve yüksek öürenimini tamamlamak için geldiği Ankara'da karşılaştığı maddi zorlukların üstesinden gelerek 1969 yılında İçtaş İnşaat 'ı kurmuş ve inşaat mühendisi olarak serbest meslek hayatına atılmıştır. Halen inşaat, enerji, turizm, sanayi, hava ve liman işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteren 19 şirketi bünyesinde barındıran IC Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. İbrahim Çeçen, 40 yıllık zorlu iş hayatı süresince kendisi gibi zorluklarla öğrenimlerini tamamlamaya çalışan gençlere destek olmayı ve pırıl pırıl genç beyinlere imkansızlıklardan dolayı mahrum kalabilecekleri eğitim imkanını sunmayı ve onların kendilerine yeten, Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi bireyler olarak yetişmelerini hedef edinmiştir. Bu hedefini gerçekleştirmek amacıyla eğitim, sağlık, spor ve sanat alanında yaptığı hizmetler sonucunda 2007 yılında TBMM tarafından üstün hizmet ödülüne layık görülmüştür.

  Yazar-Şair-Edebiyatçı

  Seyit Ahmet ARVASİ

  15 Şubat 1932 Pazartesi günü Ağrı ilinin Doğubayazıt İlçesinde doğan Seyyid Ahmed Arvasî, ailece Van'ın Müküs (Bahçesaray) ilçesine bağlı, Arvas (Doğanyayla) köyündendir. Babası Gümrük Müdürlüğü'nden emekli Abdulhakim Efendi, annesi Cevahir Hanım'dır. Babası Anadolu'da yetişen büyük velilerden Seyyid Abdülhakim Arvasi'dir.
  Ailenin altı çocuğundan birincisi olan S.Ahmed Arvasî, ilk öğrenimini Van'da başlayıp Doğubayazıt'ta tamamlamıştır. Orta okulu Erzurum'da bitiren Arvasî, lise öğrenimine Erzurum Erkek Öğretmen okulu'nda başladı, Erciş Öğretmen Okulu'nda bitirdi. 1952 yılında Konya'nın Doğanbeyli Nahiyesi'de ilkokul öğretmeni olarak göreve başladı. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik görevini sürdüren Arvasî, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedegoji Bölümünü 1958 yılında tamamlayarak çeşitli eğitim enstitülerinde pedegoji öğretmenliği yaptı. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nden 24 arkadaşıyla birlikte siyasi amaçlar için sürgün edilen Arvasi 1979 yılında emekli olmak zorunda kaldı. Aynı yıl aktif siyasete atıldı.


  Mustafa ÖZEL
  1956 yılında Ağrı’da doğdu. Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi (İktisat 1980) mezu oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Halen çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır. ESERLERİ:Amerikan Yüzyılının Sonu, Piyasa Düşmanı Kapitalizm, Küresel Rekabet (editör), Stratejik Yönetim ve Liderlik (editör), İktisat Risaleleri (editör), İktisat ve Din, Tarih Risaleleri (editör), Devlet ve Ekonomi, Değişim ve Kriz, İstikbal Köklerdedir, Yöneticilik Dersleri, Refahlı Türkiye, Müslüman ve Ekonomi, Liderlik Sanatı.

  Ahmet Metin ŞAHİN

  1 Ocak 1935 ‘de Ağrı-Tutak'ta doğdu. Erciş Köy Enstitüsünü bitirdi. Van ve Ankara'da öğretmenlik yaptı. Bursa'ya yerleşti; kitapevi işletti.
  Hisar (1973-1975), Türk Edebiyatı, Töre, Eflatun, Bahçe, Yeni Adam gibi dergilerde şiirleri, Hürsöz gazetesinde (Erzurum) yazıları yayınlandı. Farsçadan şiirler çevirdi.
  Şiirleri: Sabrın Acı Suları (1975). Çevirileri: Pakistanlı ünlü şair Muhammed İkbal'den üç kitap tercüme etti: Cavitname (1996), Benliğin Sırları (1998), Benliğin İşaretleri (1998). Mesneviden Tercümeleri bulunmaktadır.

  İsmet KOÇKAR
  Ağrılı olan İsmet KOÇKAR Ağrı Halk Eğğitim Merkezi Müdürlüğü yaptı. Ağrı yöresine ait folklorik değerleri derleyen ve ilimizin kültür hazinesine katkı sağlayan KOÇKAR TRT repertuarına birçok eser vermiştir.

  Bu Esreleri: Al Şalım Yeşil Şalım, Çıktım Çöplük Başına, Gule Uyan Sabahtır, Küpkıran Ovaları, Merdivenden İndim Düze, Oy Eleşkirt, sana Dertli Derler Ağrı, Sine Sine, Yoncalıdan Kazlar Çıkar Çayıra.


  Nuri TANER
  29 Şubat 1952 yılında Ağrı İli''nin Ozanlar Köyü'de doğdu.İlk ve orta öğrenimini öğretmen olan babasının görevi gereği çeşitli ilçe ve illerde sürdürdü.İlkokulu Ağrı’da,ortaokulu Denizli ilinin Tavas İlçesinde,Liseyi Ağrı’da okudu.1970 yılında liseyi bitirdi. Öğretmen okulu sınavlarına katıldı,bitirerek 1971 yılında Öğretmen olarak göreve başladı. Daha sonra Anadolu Üniv.Ön lisans bölümünü bitirdi .İlk göreve Ağrı ilinin Ballıbostan Köyünde öğretmenlikle başladı..Ardından Yetiştirme yurdunda ve Halk Eğitimi merkezinde görev aldı.1978 yılında İstanbul ilinin Silivri ilçesi halk Eğitimi Merkezine atandı.Burada beş yıl görev yaptıktan sonra Yalova Halk Eğiti Metkezine atandı.1986 yılında Halk Eğitimi Merkezindeki görevinden ayrılarak Yalova’nın çeşitli köylerinde görev yaptı. Son olarak Yalova Merkez Yusuf Ziya İlköğretim okulu öğretmenliğinden l997 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.
  Görev yaptığı il ve ilçelerin yöresel gazete ve dergilerinde yazılar yayımladı.ilk şiiri 1968 yılında İstanbul’da yayımlanan Hey dergisinde çıktı.
  1970 yılında Öğretmen Okulları arasında açılan bir öykü yarışmasında aldığı birincilikle yazı yaşamına başladı.


  Osman BALKIS

  23 Eylül1967 Yılında Ağrı İlinin Eleşkirt İlçesine bağlı Köle (Hüriyyet) Köyünde doğdu. İlk Öğrenimini köy İlkokulunda okudu. Ortaokulu Ağrı İmam Hatip Lisesi orta bölümünde, lise eğitimini de Kars ve Giresun İmam Hatip Liselerinde yatılı olarak tamamladı.
  İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Vatani görevini Yedek Subay Öğretmen olarak Ankara-Polatlı Topçu ve Füze Okulunda 3 ay muvazzaf, kalan kısmını Rize Fındıklı İlçesi Fındıklı Lisesinde Felsefe Grubu Öğretmeni olarak yaptı.
  1994 Yılında Van İli Erciş İlçesi Taşevler Köyüne sınıf öğretmeni olarak ilk ataması yapıldı. Erciş İlçe merkezinde birçok okulda görev yaptıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a ataması yapıldı. Sultanbeyli ve Kartal İlçelerinde İlköğretim okullarında çalıştı. 2005 Yılından itibaren de Sultanbeyli Halk Eğitimi Merkezinde müdür yardımcısı olarak görevine devem etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
  Osman Balkıs, engin kültürü ve eğitimci kişiliği ile derin kelime hazinesine sahip bir şair ve yazar. Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu ve M. Akif İnan ekolü şairlerinden birisi. Bu tarzını Mavera ve Diriliş şiirlerinde daha açık görmek mümkün. Kısaca Osman Balkısı, edebiyata iz bırakan şairler arasında göreceğiz. Şiirlerinde tefekkür ve hikmetin derin izlerini gördüğünüzde, uzun soluklu bir şair olduğunu hemen anlayabilirsiniz.
  Ey Aşk ve Savaş Ritimleri adlı iki şiir kitabı vardır.


  Murat ALAN
  1972 yılında Ağrı’da doğdu. İlk, orta ve lise dönemini Ağrı’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Şırnak, Kırıkkale ve Ağrı İllerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde eserleri yayınlandı. 2000 yılında “Asyanın Düşleri” isimli şiir kitabı yayınlandı. 2007 yılında Eğitim Birsen’in düzenlediği “Hatıra Yarışmasında” Türkiye Jüri Özel Ödülü aldı. “Yüreğimdeki Resimler” adlı hatıra yazısı Sendikanın bastığı kitaba isim olarak seçildi. “Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi” ‘nde şair ve yazar olarak yer alan hemşerimiz yazın alanındaki faaliyetlerini sürdürmektedir.  Cemal Yıldırım

  1970 yılında Ağrı’da doğdu.Eğitimini Ağrı ilinde tamamladı.Habitat’ın ağrı sekretaryasının oluşumlunda yer aldı. Ağrı Belediye başkan danışmanlığı yaptı. Çeşitli dergilerde kültürel makaleler yazdı. Mesuliyet gazetesi köşe yazarlığı, Ağrı Radyo Televizyonu ART yönetim kurulu üyeliği ve program yapımcılığı görevlerinde bulundu. Kendi firması olan ÜMAK Ajans ile reklam ve danışmanlık hizmetleri verdi. Bir dönem DAP(Doğu Anadolu Projesi) bölge koordinatörlüğü yaptı. İnsan hakları üst kurul üyeliği, ve Ağrı Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD)genel sekreterliği ve uzun süre Ağrı valiliği basın danışmanı olarak görev yaptı.Halen bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır.


  ESERLERİ- Dap kapsamında Ağrıya Genel Bakış, Belgeler ile Ağrı’da Ermeni Mezalimi, Tarihi Belgeler ışığında Bayazıt’ta Ermeni Mezalimi, Geçmişten Günümüze Ağrılı ozanlar, Delal İle Zişan, Nuh Peygamber ve tarih boyu tufan, Kendini arayan kız, sürgünde 8 yıl, Esti Türk İnançları ve Ağrı’daki izleri, orta Asya Türk atasözleri, Ağrı ili ve Türkiye Turizmi, Ekonomide Ağrı, Ağrı ekonomisi ve DAP


  Ömer POLAT
  1942 yılında, Ağrı'ya bağlı Tutak ilçesinin Sincan köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tutak'ta okudu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Dilan adlı romanı, filme çekildi. Baş rollerini Derya Arbaş ve Hakan Balamir'in oynadığı "Dilan"ın romanı; Madaralı Roman Ödülü'nü aldı. 1975 yılında Almanya'ya gitti. 20 yıldır Amanya'da yaşamakta. Öğretmenlik görevini sürdüren Polat; evli ve iki çocuk babası.

  Zeki NURÇİN
  1970 yılında, Ağrı'da doğdu.Yedi kardeşin beşincisi olan Nurçin, okuma yazma bilmeyen annesinin sevgisiyle büyüdü. 1984 yılında, İstanbul'a gitti. Aynı sene babasını kaybetti. 1985-86 döneminde Naci Gökçe Lisesine devam eden Nurçin, liseyi bitirdikten sonra kitap satıcılığı yaptı. Bu sayede, yüzlerce yabancı yazarı okuma fırsatı buldu. Edebiyata şiirle başlayan Nurçin, daha sonra roman, öykü, senaryo ve tiyatro çalışmaları yaptı. 1995 yılında Almanyaya gitti. 1996'da Berlin'e yerleşti. Berlin'de iltica konularında sosyal danışmanlık yaptı. Halen bir iletişim şirketinin yönetiminde çalışmakta.

  Eserleri ;Yüreğinizde Hala Işık Varsa, Cesaretini Bana Bırak ve Git, Varzebau Rüzgarları, Kezo ve Kızılağaçlar.  Ağrılı Sporcular

  Abdullah YILMAZ

  1-10.000 m mukavemette 1981 Gençler Türkiye Şampiyonu
  2-10.000 m.de 1981 Balkan 7.si.
  3-1983-1993 Yılları arasında Türk Kayak Milli Takım Genel Kaptanı.
  4-1984 Yugoslavya Sarajova, 1988 Kanada calgari, 1992 Fransa alpertviil Kış Olimpiyatlarında Türkiyeyi Temsil etti.
  5-989-1991 İtalya Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil ederek 27. olmuştur.
  6-1979-1981 Gençler Türkiye Şampiyonu
  7-1984-1985-1987-1988-1990-1991-1992 Yılları arasında Büyüklerde Kayaklı Koşuda Türkiye Şampiyonu.
  Halen Kayak federasyonu Kayaklı Koşu Teknik Kurul Başkanı, Ağrı Kayak İl Temsilcisi, 3. Kademe kayak antrenörü, Ağrıda Tek Kayak Öğretmeni (Slalomda)

  Atletizm:
  Sadık Salman (5 ve 10 bin m.de 1977-1978 Balkan Kros Şampiyonu)
  İbrahim Doğan (5.000 m.de 1980 Balkan Gençler İkincisi)
  Güneş Kaplan (2.000 m.de 1981 Balkan Kızlar 7.si.)
  Recep Yıldırım ( 5 bin km.de 1981 Türkiye Şampiyonu)
  Ayhan İnallı (3.000 m. Engellide 1981 Türkiye Şampiyonu)
  İshak Kaya (5.000 m.de 1981 Sofya Uluslar arası Kros Şampiyonu), Ağrı Lisesi Kros (1980 Lüksemburg Kros Birincisi)
  Yusuf Çınkılıç (1.500 m.de Gençler Türkiye Rekortmeni)
  Mehmet Yıldırım (3.000 m. Yıldızlar Türkiye Rekortmeni)
  Bahattin Kaya, Cengiz Gökçe, Kemal Murat, Ertuğrul Süzer, Özcan Kaya.

  Kayak:
  Bahri Yılmaz (30 km mukavemette İnsburg Kış Olimpiyatları 35.si.)
  Bahri Yılmaz (15.000 m mukavemette 1975-1981 arasında Türkiye Büyükler Şampiyonlukları)
  Mehmet Silvan (15.000 m mukavemette 1981 Büyükler Türkiye İkincisi)
  Servet Kurtbay (Türkiye Şampiyonu),
  Dursun Yılmaz (Türkiye Şampiyonu)
  Elfesya Alptekin (Milli kayakçı ve Milli Takım Antrenörü),
  Cemalettin Kaya (Milli Kayakçı)
  Selahattin Ülker (Milli Kayakçı)
  Cemil Alptekin (Milli kayakçı)
  Resul Alptekin (Milli kayakçı)
  Yaşar Ören (Milli kayakçı).

  Masa Tenisi:
  Bulut Turan (1980 Gençler Türkiye Şampiyonu)
  Ağrı Takımı (1980 Gençler Türkiye İkincisi)
  Halter:
  Murat Eraslan (52 kg.da 1980 Türkiye Gençler Şampiyonu)

  Jimnastik
  Ümit ŞAMİLOĞLU 1980'de Doğubayazıt' ta doğdu.Milli cimnastikçi.Türk Cimnastik tarihinin yetiştirdiği en büyük sporcu..Akdeniz Oyunları 2.si, Avrupa 3.sü,ve Dünya Kupası Şampiyonu.Halen Aktif spor yaşamı devam etmekte ve 2018 Londra Olimpiyatlarını hedeflemektedir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş