Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Minesi Aşınması nedir Diş minesi , dişlerin ağız içinde görülen kısmını (klinik kron) çepeçevre saran , vücudun en sert en kalsifiye (Kireçlenmiş) dokusudur. Sadece

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Diş Minesi Aşınması nedir Diş minesinin görevi nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Minesi Aşınması nedir

  Diş minesi, dişlerin ağız içinde görülen kısmını (klinik kron) çepeçevre saran, vücudun en sert en kalsifiye (Kireçlenmiş) dokusudur. Sadece yüzde 1’ i organiktir. Geri kalan kısım inorganiktir.

  Diş minesinin görevi nedir?

  Diş minesi, sindirim işlevinin ilk aşaması olan çiğnemede son derece önemlidir. Dişleri bazı besinlerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı korur. İçteki tabakaların zarar görmesini engeller.

  Diş minesi nasıl zarar görür?

  Mine bu kadar sert olmasına rağmen, fiziksel ve kimyasal etkenlerden zarar görebilir. Özellikle travma, diş sıkma gıcırdatma, sert kabuklu yemişleri dişlerle kırma minenin çatlamasına ve kırılmasına veya aşınıp incelmesine neden olabilir. Yaşlanma sebebiyle de mine aşınıp düzleşebilir. Ya da asitli içecekler minede erozyona (aşınma, çukurlaşma) sebep olabilir. Mineye zarar veren en önemli sebeplerden biri de kötü ağız hijyeni ve sık basit karbohidrat alımı sonucu oluşan çürüklerdir.

  Diş minesinin zarar görmesi ne gibi sonuçlara yol açar?

  Minedeki aşınmalar derecesine göre sıcak soğuk uyaranlara karşı dişin çok duyarlı olmasına sebep olur. Dişte kısa süreli ağrılar olur. Aşınma çok fazla ise dikey boyut (alt ve üst çeneler arası orijinal uzaklık) azalır. Bu da eklem problemlerine ve protez yapımında zorluklara sebep olur. Diş çürükleri derinliğine göre uyarana bağlı ağrı (sıcak, soğuk, tatlı) şikayeti yapabileceği gibi daha derin olanlarında uyarandan bağımsız ağrıya sebep olur. Bu aşamada yapılacak tedavi kanal tedavisidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz. İsa'nın Görevi Nedir
 3. Astronot Nedir - Astronotun Görevi Nedir
 4. Akciğerimizin görevi nedir?
 5. Diş Minesi Nedir - Diş Minesi Hakkında - Diş Minesi Tedavisi - Diş Minesi Yapısı
 6. Burunun görevi nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş