Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman tarihi ve turistik yerleri Adıyaman gezilecek Yerler Adıyaman tarihi yerleri Adıyaman Turistik mekanlar Göksu Mağaraları Göksu ırmağı b oyun ca yer alan 40 -
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adıyamanın Doğal Güzellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adıyaman tarihi ve turistik yerleri
  Adıyaman gezilecek Yerler
  Adıyaman tarihi yerleri
  Adıyaman Turistik mekanlar  Göksu Mağaraları

  Göksu ırmağı boyunca yer alan 40 - 50 m. yükseklikteki sarp kayalıklar üzerinde doğal mağaralar bulunmaktadır. Besni tarafında Kızılin ve Sarıkaya Köyleri ile Adıyaman tarafında Gümüş Kaya ve Mal Pınarı civarında yoğunlaşmıştır.

  Palanlı Mağarası

  Adıyaman'ın 10 km. kuzeyinde Adıyaman - Çelikhan - Malatya karayolunun üzerinde Palanlı köyünde yer almaktadır. M.Ö. 40.000 yıllarında kullanılmış doğal bir mağaradır. Duvarında bulunan ve halen fark edilen geyik figürü yalın kontur çizgilerle oluşturulmuştur. Mağaranın yer aldığı derin vadi ise ender bulunur bir doğa parçasıdır.

  Kitap Mağarası

  Kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş (Demir Kale ) adıyla anılan, ikişer katlı erken dönem Hıristiyanların yaşadığı yerleşim birimleri bulunmaktadır. Mağaralara İndere köyü (Zey) içinden yaya olarak gidilmektedir.

  Gümüşkaya (Palaş) Mağaraları

  Adıyaman ilinin 40 km. güneybatısında Göksu nehri kenarında aynı adla anılan köyün batısında kayalardan oyma tünel şeklinde birbirleri ile bağlantılı çok sayıda mağaralar yer almaktadır. Tarihte konut olarak kullanılan bu mağaraların M.Ö. 150 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir.

  Nemrut dağı

  Nemrut dağı dünyanın 8 harikası olup komagen krallığının yaşadığı bir yer 1200 rakımlı bir yükseklikte olup devasa heykellerin bulunduğu, güneşin doğuşu ve batışının izlendiği harika bir yerdir.

  Adıyaman Gölleri

  İlde dört doğal, bir de yapay olmak üzere beş adet göl vardır. Bunlar Gölbaşı, İnekli, Azaplı ve Abdulharap doğal gölleri ile Atatürk Barajı suni gölüdür.

  Gölbaşı Gölü

  2.19 km2 yüzölçümünde olan bu göl, Gölbaşı ilçesi Belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Çevresinde turistik tesisler bulunan gölde balık üretimi de yapılmaktadır.

  İnekli Gölü

  Yüzölçümü 1.09 km2 dir. Yağışların fazla olduğu dönemlerde Gölbaşı ve Azaplı Gölleri ile doğal olarak açılan kanallarla birbirine bağlanırlar.

  Azaplı Gölü

  İlçenin batısında bulunan bu gölün yüzölçümü 2.72 km2 dir. Kışın sularının artması nedeniyle çoğu kez Gölbaşı Gölü ile birleşik bir görünüm arz eder.

  Abdülharap Gölü

  Çelikhan ilçesinin 3 km. kuzeyinde yer alan gölün yüzölçümü 5 km2 dir. Yüzeyi yoğun olarak saz ve otlarla kaplanmış olan bu göl. Çat Barajı'nın tamamlanması halinde, baraj göl sahası içinde kalacaktır.

  Atatürk Barajı Gölü

  Güney Doğu Anadolu Projesi'nin (GAP) uygulamaya konulmasıyla oluşan bir göl olup Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında geniş bir alanı kaplar. Bölgenin sulama suyu ve balık üretiminin teminİ açısından son derece önemli bir göldür. Rezervuar sahası 81.700 hektardır.

  Çamgazi Barajı Gölü

  Adıyaman merkez ilçeye bağlı Atatürk Barajı yolu üzerindedir. Baraj gövdesi zonlu toprak dolgu tipinde yapılmakta olup sulama amaçlı inşa edilmektedir. Sulama alanı 6536 hektardır.

  Çat Barajı Gölü

  Güney Doğu Anadolu Projesi'nin (GAP) uygulamaya konulmasıyla oluşan göl olup Adıyaman-Çelikhan Abdulharap Gölü üzerindedir. Sulama amaçlı kullanılan baraj gölü 14.481 hektarlık alanı kaplar.

  Göletler

  Adıyaman ili gölet inşası bakımından yeterli su potansiyeline sahiptir. Bu nedenle mevcut göletlerin yanı sıra çoğunluğu GAP Projesi çerçevesinde olmak üzere birçok gölet inşa halindedir. Bazı göletler de planlama aşamasındadır. Bunlara ait özet bilgiler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyedeki Tarihi ve doğal Güzellikler , Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile ilgil
 3. Adananın Doğal Güzellikleri, Adana İli Doğal Güzellikleri, Adana Doğal Güzellikler
 4. Uşak gezilecek yerler, Uşak tarihi güzellikleri, Uşak doğal güzellikleri, Uşakta gezilip g
 5. Akdeniz Bölgesinde Bulunan Doğal Varlıklar Nelerdir, Akdeniz Bölgesinin Doğal Güzellikleri
 6. Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir, Karadeniz bölgesindeki doğal güzellikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş