Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

AZİL Arapça asıllı bir kelime olan azil , sözlükte "ayırmak , uzaklaştırmak" anlamlarına gelir. Bir vazife veya memuriyetten ayırmaya da azil denmiştir. Istılahta ise ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Azil Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  AZİL


  Arapça asıllı bir kelime olan azil, sözlükte "ayırmak, uzaklaştırmak" anlamlarına gelir. Bir vazife veya memuriyetten ayırmaya da azil denmiştir. Istılahta ise, bir nevi doğum kontrolü usulü olup, cinsî münasebet sırasında erkeğin geri çekilip menisini dışarı akıtması demektir.
  Azil, İslâm'ın çıktığı dönemlerde, Araplar arasında bilinmekte olan bir doğum kontrolü metodudur. Hadislerde Hz. Peygamber'in buna izin verdiği görülmektedir: Bir sahabî Hz. Peygamber'e azil yaptığını, bunun sakıncası olup olmadığını sorduğunda; "istersen azil yap, fakat Allâh'ın takdir ettiğine mani olamazsın" buyurmuşlardır (Ebû Dâvûd, Nikâh, 48). Sahabeden Cabir de; "biz Rasulullah devrinde, Kur'ân nazil oluyorken azil yapıyorduk; eğer yasak edilecek olsaydı, bunu Kur'ân yasaklardı" demiştir (Buharî, Kader, 4).
  Müçtehitlerin çoğunluğu bu ve benzeri hadisleri esas alarak azlin mubah olduğunu, ancak, azil konusunda erkeğin hanımından izin alması gerektiğini belirtmişlerdir. Azle kıyas edilerek, erkeğin ve kadının ruh ve beden sağlığına zarar vermeyen diğer korunma yöntemleri de caiz kabul edilmiştir. Ancak, döllenme olduktan sonra doğuma engel olma, çocuk düşürme, insanî ve ahlâkî bir suç, dinen de büyük günah sayılmaktadır. (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ayn Nedir - Ne Anlama Gelir
 3. Atâ Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. Arş Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. A'râz Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. AHZ Nedir ve Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş