Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

AMD(EN) Sözlükte "bir şeyi kasıtlı olarak , bilerek , şuurlu ve isteyerek yapmak" anlamına gelen amden kelimesi , fıkıh ıstılahında , kişinin fiillerini kasten yaptığını

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  AMD(EN) Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  AMD(EN)


  Sözlükte "bir şeyi kasıtlı olarak, bilerek, şuurlu ve isteyerek yapmak" anlamına gelen amden kelimesi, fıkıh ıstılahında, kişinin fiillerini kasten yaptığını ifade etmek için kullanılır. Genellikle cinâyetler bahsinde kasten adam öldürme ve yaralama için amden veya teammüden ifadesi kullanılır. Amden (teammüden) cerh; bir insanı, haksız yere kasten yaralamaktır. Bu yaralamanın, yaralayıcı bir aletle olması ile yaralayıcı olmayan bir aletle olması arasında fark yoktur. Amden (teammüden) katl; bir insanı, yaralayıcı bir aletle, haksız yere kasten öldürmektir.
  Kur'ân-ı Kerim'de; "bir Mü'minin diğer Mü'mini yanlışlık dışında öldürmesi asla caiz değildir. (...) Kim bir mü'mini kasten öldürürse cezası, içinde temelli kalacağı Cehennemdir. Allâh ona gazap etmiş, lanetlemiş ve büyük azap hazırlamıştır." buyurulmaktadır (Nisâ, 4/92,93). (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ma'bed Nedir, Ne Anlama Gelir
 3. Atâ Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. Aşk Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. A'MÂ Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. ALÎ Nedir - Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş