Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çarpık Kentleşmenin Nedenleri , Ortaya Çıkışı Hızlı kentleşme , acaba neden hızla çarpık kentleşmeye dönüştü? Nedenleri kısaca özetleyelim: - Şehre göç Türkiye'de her türlü tahminin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çarpık Kentleşmenin Nedenleri, Ortaya Çıkışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çarpık Kentleşmenin Nedenleri, Ortaya Çıkışı

  Hızlı kentleşme, acaba neden hızla çarpık kentleşmeye dönüştü?

  Nedenleri kısaca özetleyelim:

  - Şehre göç Türkiye'de her türlü tahminin üstünde bir hızla gerçekleşmiştir ve devam etmektedir. Hükümetler, Türkiye çapında doğru ve gerçekçi yerleşme kararları almamış ve uygulamamıştır. Göç zorlaştırılacağına özendirilmiştir. İmacılar, arsa dağıtıp tapu vermeler hep özendirici olmuştur.
  Artık kente sadece iş ve aş için değil, kent toprağının yağmalanması için de gelinmektedir.

  - Planlar yapılmıştır; ancak bu planlar anormal büyüyen nüfusun ve ihtiyaçların gerisinde kalmış, kentleşme planlamayı izleyeceğine, planlama kentleşmeyi izlemiştir. çoğu kez de planlama, kaçak yapılaşmayı yasallaştırmak için kullanılmıştır.

  - Siyasi irade hemen hiçbir zaman planlamayı yeterince ciddiye almamıştır. Ana kararları Devlet politikasıyla saptanmamış planlar, yönetimlerin kendi politik görüşleri doğrultusunda, otorite boşluğundan yararlanan keyfi uygulamalara dönüşmüştür.

  - Değişen yönetim kadroları, daha önceki bilgi ve deneyim birikiminden yararlanmak yerine, yeniden fikir üretmeye çalışmışlardır.

  - Böylece, kentleşme-planlama konularında da ülkenin hemen tüm konularında olduğu gibi süreklilik sağlanamamış, bir başka deyişle ortak bilinç oluşmamıştır.

  - Planlama ile başarıya ulaşamayıp kentler yaşanmaz hale gelince siyasi iradenin günlük, keyfi, operasyonel müdahalelerine başvurulmuştur: Menderes ve Dalan imar hareketleri gibi. Ancak bu hareketler, benimsenmiş planlara dayanmadığı için inandırıcı olamamış, benimsenmemiş, sonuçta toplumsal muhalefetle karşılanmıştır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atom Fikrinin Ortaya Çıkışı
 3. Takvimin Ortaya Çıkışı
 4. Mesleklerin Ortaya Çıkışı
 5. Çarpık Kentleşmenin Zararları, Sakıncaları
 6. Çarpık Kentleşmenin İnsanlara Verdiği Maddi Zararlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş