Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Böcek nedir? Böcek taksonomide Arthropoda (eklembacaklılar) şubesinin böcekler (Insecta) sınıfından canlılara verilen ad. Böcekler dünyada en çok çeşitliliğe (tür sayısına) sahip olan hayvanlar olarak da

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Böcek nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Böcek nedir?

  Böcek taksonomide Arthropoda (eklembacaklılar) şubesinin böcekler (Insecta) sınıfından canlılara verilen ad. Böcekler dünyada en çok çeşitliliğe (tür sayısına) sahip olan hayvanlar olarak da bilinmektedirler; 800 binin uzerinde tür şu ana kadar tanımlanmış olmakla birlikte halihazırda bu listeye yeni türler eklenmektedir. Kutuplardan okyanuslara kadar hemen her ekosistemde ayakta kalmayı başarabilmiş canlılardır. Canlılar aleminin belki de en kalabalık sınıfıdır. Yaklaşık olarak 30′un üzerinde takım içerir. Tanımlanmış olan hayvanların yaklaşık 4/5′i böceklerdir.

  Vücutları cephalo (baş) thorax (göğüs) ve abdomen (kuyruk) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bazı gruplarda bu vücut bölümlerinde kaynaşmalar görülebilir. Baş bölgesinde bir çift anten ve bir çift bileşik göz bulunur. Sınıf özelliği olarak göğüsleri 3 segmentlidir ve her segmentten bir çift bacak çıkar. Çoğunda 2. ve 3. göğüs segmentlerinden birer çift kanat çıkar. Hayvanlar aleminde “uçma” ilk defa bu grupta ortaya çıkmıştır ancak böceklerin kanatları kuşların kanatlarından farklı yapıdadır. Abdomen (göğüs) 11 segmentlidir ve hiçbir segmentte üye bulunmaz. Son segmentlerde yapısal değişiklikler sonucu oluşmuş kavuşma organı cercus uzantıları veya yumurta yerleştirme borusu gibi yapılar görülebilir.

  Dış iskelet bulunur. Büyüme esnasında dış iskeletin neden olduğu kısıtlama deri değişimi ile telafi edilir. Vücutlarında sadece çizgili kas bulunur. Solunum trake sistemiyledir. Açık dolaşım sistemi görülür. Vücutta dolaşan solunum sıvısı “hemolenf” adını alır ve çoğunlukla renksiz bazen de soluk yeşil-sarı renktedir. Vücutları bez bakımından zengindir. Çekici veya itici koku mum zehir ipek yağ tükürük antikoagülan madde gibi birçok maddeyi salgılamak üzere özelleşmiş çok sayıda bez taşırlar. Duyu organları ve sinir sistemleri iyi gelişmiştir. Birçok grupta özel görevleri olan duyu organlarına rastlanır (yeri geldikçe açıklanacaktır). Avlanmak veya avcılarından korunmak için son derece başarılı uyumlar kazanmışlardır. Renklenmeleri büyük çeşitlilik gösterir. Bazılarında ışık çıkarma özelliği görülür.

  Kural olarak yumurta ile çoğalırlar ve gelişmelerinde çoğunlukla bir metamorfoz görülür.

  Bazı gruplarda koloni halinde sosyal yaşam örnekleri görülür. Yaşam ve beslenme şekillerine göre ağız parçaları anten ve bacak yapıları farklılık gösterir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Böcek ile ilgili Bilmeceler
 3. Yeni Uğur Böceği Gifleri, insect gifs, Animal Gifs, Şans Böcek Gifleri, Uğur Böceği Gifler
 4. Böcek Resimleri, Böcek Fotoğrafları -İlginç ve Muhteşem Böcekler
 5. Rüyada Böcek Görmek neye işarettir - Rüyada Böcek Tabirler
 6. Böcek Sokmaları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş